Docelowo, tj. do końca 2016 roku, wszystkie placówki detaliczne przejdą na nowy format, poinformowali przedstawiciele Banku Handlowego. Zmiana modelu placówek detalicznych powinna przyczynić się do zwiększenia ich produktywności o 50 proc.

"Mamy zamiar żeby wszystkie oddziały tak wyglądały do końca 2016 roku. Do końca przyszłego roku powstanie 25 nowych" - powiedział wiceprezes Brendan Carney podczas konferencji prasowej.

>>> Czytaj też: Ranking kont oszczędnościowych - październik 2013

Obecnie bank posiada 87 placówek detalicznych, co oznacza, że docelowo zostanie przekształconych 69 oddziałów (po likwidacji w tym roku 19).

Reklama

Bank Handlowy w Warszawie poinformował dziś, że zdecydował o przekształceniu systemu dystrybucji - chce zbudować Bankowy Ekosystem Smart, w związku z czym planuje zwolnienia 792 pracowników.

Bankowy Ekosystem Smart zakłada przeniesienie koncentracji z tradycyjnej bankowości oddziałowej na nowoczesne placówki typu Smart, zlokalizowane w miejscach, gdzie obecni są klienci banku, oraz zastosowanie najnowszych technologii umożliwiających wygodny kontakt z bankiem z wykorzystaniem rozwiązań mobilnych i internetowych, podkreśla instytucja.

"Dzisiejsza decyzja jest kontynuacją naszej strategii. Przeprowadziliśmy dokładne analizy zachowań naszych klientów. Jedna z preferencji to korzystanie z usług bankowych tam, gdzie jest to wygodne, tj. za pomocą telefonu komórkowego czy przy użyciu internetu. Klienci w przyszłości będą prawdopodobnie dokonywać 20-30 transakcji miesięcznie przy użyciu telefonu komórkowego, 10,15 razy będą się kontaktować z bankiem za pomocą internetu, 5-10 przez telefon, kilka razy będą wyciągać gotówkę w bankomatach, a oddział będą odwiedzać raz lub 2 razy na rok" - powiedział Carney. Dodał, że obecnie zaledwie 2 proc. transakcji odbywa się w oddziałach Banku Handlowego. Nowy model bankowości ma znacząco poprawić ich efektywność.

>>> Czytaj też: Odpisy na utratę wartości Banku Handlowego spadły w 2012 r.

"Nasze oddziały staną się podobne do sklepów i będą zlokalizowane w miejscach, gdzie klienci często przebywają tj. centrach handlowych i czynne w tych samych godzinach. Zadaniem oddziału będzie także pozyskiwanie nowych klientów. To powinno przełożyć się na wzrost produktywności. Chcemy zwiększyć wskaźnik produktywności o 50 proc. na naszych kluczowych produktach" - dodał.

Od września w Katowicach działa oddział pilotażowy, w tym roku bank otworzy jeszcze jeden - w Warszawie, a do końca przyszłego roku 25 oddziałów w głównych miastach Polski.

100 mln rocznie oszczędności

Zarząd ocenia, że pierwsze efekty kosztowe restrukturyzacji będą widoczne już w I kw. przyszłego roku, zaś pełne efekty dopiero po zakończeniu procesu zwolnień grupowych, poinformowali przedstawiciele zarządu.

„Pierwsze efekty oszczędności będą widoczne od 1 stycznia 2014 r. Z 19 oddziałów chcemy wyjść do końca tego roku, co oznacza choćby brak kosztów związanych z wynajmem i zatrudnieniem" – powiedział prezes Sławomir Sikora podczas spotkania z dziennikarzami.

„Poszczególne elementy planu są rozłożone w czasie. Program zwolnień będziemy wdrażać do końca października przyszłego roku, w pełni efekty będą widoczne w ciągu 12 miesięcy po zakończeniu procesu zwolnień" – zaznaczył prezes.

Łączna kwota rezerwy restrukturyzacyjnej wyniesie do 62,3 mln zł i będzie zaliczona w poczet IV kw. 2013 r. Bank liczy, że działania dotyczące poprawy efektywności wpłyną na obniżenie bazy kosztowej o ok. 100 mln zł rocznie.

„Liczba 792 dotyczy głównie pracowników z segmentu bankowości detalicznej, 200 osób to pracownicy oddziałów, a pozostali to middle i back office. Nasz komunikat składa się z dwóch aspektów – chcemy inwestować w bankowość przyszłości, ale to wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na zasoby ludzkie w związku z automatyzacją i cyfryzacją niektórych procesów. Naszym zamierzeniem zatrzymanie jak największej liczby pracowników i pomoc w znalezieniu nowej pracy - czy to w strukturach City w Polsce, czy innych miejscach" – powiedział wiceprezes Brendan Carney.

Sikora poinformował, że program zwolnień grupowych jest obecnie konsultowany ze związkami zawodowymi w banku.
„Punktem wyjścia jest rozmowa ze związkami zawodowymi. Negocjujemy cały pakiet. Nie byłbym zdziwiony gdyby warunki były podobne do ubiegłorocznych. Dziś za wcześnie, aby mówić o wielkości odpraw. Jest takie zobowiązanie ze strony kierownictwa banku, że z troską odnosimy się do ich kariery w spółkach z grupy City" – powiedział prezes.

Bank podał wcześniej, że spółki grupy Citi w Polsce oraz Bank Handlowy planują utworzenie w 2014 roku ponad 1000 miejsc pracy, które będą oferowane zwalnianym pracownikom.

Zatrudnienie w Grupie Banku Handlowego wynosiło 4.796 osób na koniec czerwca br. wobec 5.295 osób rok wcześniej
Większościowym i strategicznym akcjonariuszem Banku jest Citibank Overseas Investment Corporation (COIC) - spółka w ramach grupy Citi skupiająca zagraniczne inwestycje - posiada on 75 proc. akcji; reszta walorów znajduje się w wolnym obrocie na warszawskiej giełdzie.