Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła na program 9 mln zł, dzięki czemu nauka dla przedsiębiorców będzie bezpłatna.
– Przewidujemy m.in. szkolenia z zakresu rozwiązywania konfliktów. Chcemy pokazać, jak oddzielać interesy rodziny od interesów firmy, budżety prywatne od firmowych, a także sposoby radzenia sobie ze stresem, by nie przenosić go do domu – mówi Małgorzata Mączyńska, główny specjalista z departamentu rozwoju kapitału ludzkiego PARP.
Przedsiębiorcy dowiedzą się także, jak zarządzać zespołem, według jakiego klucza decydować o awansach, jak nagradzać i jak wynagradzać wówczas, gdy w firmie na niższych stanowiska pracują członkowie rodziny. W końcu jak rodzice powinni przygotować dzieci do sukcesji i w jaki sposób wycofywać się z biznesu.
Nie oznacza to, że w programie nie przewidziano szkoleń oferujących bardziej konkretną wiedzę. Będą, i to zarówno z budowania strategii firm i marki, jak i z wprowadzania przedsiębiorstwa na ścieżkę innowacyjności – nie tylko produktowej, również menedżerskiej czy marketingowej. W sumie organizatorzy przewidzieli w ciągu roku 18 dni szkoleniowych. Każda firma otrzyma także 30 godzin doradztwa z różnych dziedzin, w zależności od potrzeb.
Reklama
– Dla 50 sukcesorów, którzy nie mają skończonych studiów z zarządzania, przewidujemy półtoraroczne bezpłatną naukę podyplomoweą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie lub Poznaniu – podkreśla Małgorzata Mączyńska. W projekcie mogą wziąć udział mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, w których wspólnie pracuje co najmniej dwóch członków rodziny i co najmniej jeden z nich ma istotny wpływ na zarządzanie firmą, a rodzina posiada znaczące udziały w przedsięwzięciu.