Zdaniem sędziów Grecja nie przestrzegając tej zasady naruszyła prawo do ochrony prywatności i życia rodzinnego.

Skargę do Trybunału w Strasburgu złożyło ośmiu greckich obywateli o orientacji homoseksualnej. Władze odmówiły im zarejestrowania partnerskiego związku, pomimo iż w Grecji pozwala na to prawo obowiązujące od kilku lat. Greckie władze twierdzą, że przepisy umożliwiające rejestrację par niezwiązanych małżeństwem miały na celu przede wszystkim ochronę dzieci i ich rodziny. Według władz z tego względu przepisy nie mogą być stosowane wobec związków osób tej samej płci.

Trybunał nie zgodził się z tą argumentacją. Zdaniem sędziów, państwo ma wiele innych sposobów ochrony rodziny i dzieci. Rządzący - jak twierdzą - powinni wziąć pod uwagę zachodzące zmiany społeczne i uszanować prywatność ludzi oraz fakt istnienia odmiennych możliwości realizowania życia rodzinnego. Związki partnerskie - podkreślono w wyroku - nie są małżeństwem, dlatego odmowa rejestracji par homoseksualnych jest dyskryminacją i naruszeniem prawa do życia prywatnego.

Wyrok Wielkiej Izby jest szczególnie ważny, ponieważ zmienia interpretację prawa. Państwa, które zdecydują się na wprowadzenie związków partnerskich, będą musiały wyrok ten wziąć pod uwagę. Przepisy takie obowiązują dotychczas w 19 państwach.

Reklama

>>> Czytaj także: Demografia Polski: mniej ślubów i więcej rozwodów