Wczoraj dużym zaskoczeniem dla rynku okazały się dane odnośnie inflacji. Odczyt wskaźnika CPI w październiku był wyraźnie poniżej oczekiwań rynkowych i potwierdził tylko światowa tendencję do wyhamowania presji inflacyjnej. Ponadto dzisiejsza publikacja kwartalnego raportu Banku Anglii na temat inflacji powinna na dobre uciąć spekulacje na temat podjęcia przez BoE decyzji o zaostrzeniu polityki monetarnej wcześniej niż sygnalizował to w tzw. forward guindance i do czego warunkiem koniecznym był spadek stopy bezrobocia do poziomu 7,0%. Najprawdopodobniej bank w dzisiejszym raporcie podniesie prognozy wzrostu PKB i obniży prognozy dotyczące inflacji. Ważne będzie też to, kiedy w najnowszych projekcjach BoE oczekuje spadku stopy bezrobocia do założonego celu , co będzie sygnałem dla rynku odnośnie decyzji w sprawie kosztu pieniądza. Po wczorajszych danych presja na spadek wartości GBP utrzymuje się, jednak opublikowane dane z rynku pracy stały się impulsem do odrobienia części strat. Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do poziomu 7,6% z 7,7%.

Coraz więcej uwagi rynków znów zaczyna przyciągać temat terminu zakończenia programu skupu aktywów przez Fed. Rozmowy w tej kwestii już się rozpoczęły, a po ostatnich rewelacyjnych danych z rynku pracy w USA istnieje możliwość, że stanie się to wcześniej niż wycenia rynek. Richard Fischer z Fed powiedział wczoraj, że bank centralny nie może bez końca kontynuować programu stymulacji gospodarki, co jest oczywiste. Co więcej prezes oddziału Fed w Atlancie- Dennis Lockhart powiedział, że cięcie programu skupu aktywów w następnym miesiącu nie jest wykluczone. Z kolei bardziej gołębie nastawienie zaprezentował wczoraj Kocherlakota, który sądzi, że polityka monetarne Fed powinna pozostać akomodacyjna. Rynek czeka w tym tygodniu jeszcze na czwartkowe wystąpienie kandydatki na stanowisko szefa banku centralnego Janet Yellen. W międzyczasie korekta wzrostowa na eurodolarze trwa. Silnym oporem pozostają okolice 1,35-1,3540.

EURPLN

Notowania eurozłotego utrzymują się powyżej wsparcia na poziomie 4,20. Para zachowuje się dość stabilnie w oczekiwaniu na jutrzejsze dane dotycząc PKB. Jak na razie układ techniczny wskazuje na możliwość rozszerzenia korekty wzrostowej, do czego impulsem byłoby wyjście powyżej poziomu 4,22. Na wykresie dziennym EURPLN handlowany jest wciąż poniżej chmury ichimoku.

Reklama

EURUSD

EURUSD kontynuuje korektę ostatnich spadków. Para handlowana jest blisko górnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym i jak na razie walczy z oporem w postaci tenkan sen. 38,2% zniesienia Fib całości ostatniej fali spadkowej wyznacza opór na poziomie 1,35. W średnim terminie trend pozostaje spadkowy, tak więc wyższe poziomy cenowa mogą być dobrą okazją do wznawiania pozycji zgodnych z trendem.

GBPUSD

GBPUSD wyłamał się dołem z szerszego zakresu konsolidacji. Notowania weszły wczoraj w zakres chmury ichimoku na wykresie dziennym. Techniczny układ przemawia za kontynuacją spadków. Silnym wsparcie wyznaczają dopiero okolice 1,5700.