Dziennik Gazeta Prawna

 • W jakim kierunku pójdzie Kijów? Oto cztery scenariusze dla Ukrainy

Druga pomarańczowa rewolucja raczej się nie powtórzy, ale Ukraińcy mają szansę wymóc na rządzących zmianę decyzji w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Czytaj całość >>>

 • Ustawa łupkowa ekspresowo - wywiad z nowym ministrem środowiska

Szybkie wprowadzenie prawa łupkowego, korekta ustawy śmieciowej i wdrożenie wymaganego przez Brukselę prawa wodnego – to priorytety nowego ministra środowiska Macieja Grabowskiego. Czytaj całość >>>

 • Choć skarbówce brakuje na papier, przyznaje nagrody według najwyższych stawek

Zamiast oszczędności urzędnicy wypłacali sobie nagrody według najwyższych możliwych stawek. Działo się to w sytuacji, gdy skarbówka ma dziurę w budżecie. Czytaj całość >>>

 • Akcje spółek są przewartościowane

Zdaniem analityków wyceny wielu giełdowych firm oderwały się od fundamentów. Widać to na przykładzie spółek chemicznych czy niektórych banków. Czytaj całość >>>

Bloomberg

 • Rosyjska gospodarka zwalnia, więc Putin przydusi monopole

Rosyjska gospodarka zwalnia, a inflacja jest wciąż zbyt wysoka. Chcąc zaradzić tym dwóm problemom, Władimir Putin sięgnął po środek, który zaboli największe państwowe monopole - zamrożenie cen. Czytaj całość >>>

Gazeta Wyborcza

 • Firmy mniej kochają euro

Polscy przedsiębiorcy nabrali dystansu do euro. Tylko 12 proc. uważa, że wejdziemy do strefy euro w 2015 roku. 48 proc. uważa, że nastąpi to po 2017 roku, a co ósmy, że nie nastąpi to nigdy. Wspólna waluta nie jest teraz popularna i nawet Niemcy niechętnie odnoszą się do przyjmowania nowych państw. Przeciwnikiem wejścia Polski do strefy euro jest również nowy minister finansów Mateusz Szczurek.

 • Rezerwy gazu wielkie jak nigdy

Do końca roku zakończona zostanie budowa magazynu gazu w Wierzchowicach, największego podziemnego magazynu gazu w Polsce. Dzięki temu już na zimę będziemy dysponować rekordowo dużymi zapasami tego surowca – o jedną trzecią większymi niż rok temu. To oznacza, że w razie konfliktu gazowego na Wschodzie, mniejsze będzie ryzyko ograniczania dostaw.

Rzeczpospolita

 • Młodzi Polacy skazani na emigrację

Młodzi Polacy coraz bardziej tracą wiarę, że w kraju czeka ich coś dobrego – pisze Rzeczpospolita powołując się na wyniki raportu „2 mld. Sposób na bezrobocie” przygotowanego przez fundację „Energia dla Europy”. Z badań wyłania się jasny obraz: młodzi nie widzą dla siebie żadnych perspektyw w kraju, czują, że nie będą w stanie wyrwać się z kręgu dorywczych prac i twierdzą, że studiowanie jest bezsensowne. Co więcej, bardzo krytycznie oceniają swoje umiejętności wyniesione ze studiów, często przyznają, że po skończeniu edukacji wyższej tak naprawdę niewiele potrafią. Krytykują też obciążenia nakładane w Polsce na przedsiębiorców. Wszystko to sprawia, że młodzi decydują się na wyjazd z kraju. Zdaniem ekspertów, ta ucieczka będzie trwała tak długo, dopóki rząd nie zmieni swojej polityki - pisze Rzeczpospolita.

 • Polska korzysta na ożywieniu za Odrą

Niemiecka gospodarka rozpędza się coraz mocniej, a to jest wielką szansą dla polskich eksporterów. Jak pisze Rzeczpospolita, firmy znad Wisły są nie tylko dostawcami towarów na rynek niemiecki, ale też liczą się jako poddostawcy komponentów dla niemieckich eksporterów. Szczególnego wzrostu zamówień z Niemiec mogą się w związku z tym spodziewać m.in. polscy producenci mebli. Z kolei widoczny wzrost popytu na nowe samochody w Niemczech będzie szansą na wzrost produkcji aut w Polsce. Gliwicka fabryka Opla liczy na to, że w przyszłym roku jej produkcja wzrośnie o 10 proc. Jak wynika z szacunków resortu finansów, w 2013 roku eksport będzie odpowiadał za 49 proc. polskiego PKB.

Puls Biznesu

 • Kochajmy inwestorów, tak łatwo odchodzą

„Puls Biznesu przedstawia wnioski ze zorganizowanej przez siebie debaty o patriotyzmie gospodarczym. „Zamiast pomstować na globalizację i transfer zysków za granicę, warto zrobić bilans. Zagraniczny kapitał daje pracę, płaci podatki i pomaga w rozwoju polskiego biznesu” – pisze gazeta. Do takich wniosków doszli menadżerowie z pięciu spółek zaproszonych na 50. piętro jednego z najdroższych apartamentowców w Warszawie, niedawno wybudowanego wieżowca Złota – przedstawiciele Jeronimo Martins, Philips, UPC, GDF Suez Energia Polska i PGNiG. – Obserwujemy patriotyzm i nacjonalizm - przekonanie, że wszystko sami zrobimy, nie potrzebujemy inwestorów zagranicznych, bo zawsze można wydać polecenie państwowej spółce. A przecież jeżeli coś się nie opłaca, to nie opłaca się wszystkim. Politycy próbują nagiąć ekonomię, zamiast tak zmienić regulacje, by opłacało się inwestować – uważa Grzegorz Górski, prezes GDS Suez Energia Polska.

 • Franczyzowe Biedronki lecą na wieś

Nie wszystkie sklepy Biedronki należą do Portugalczyków. Właścicielami 20 są już polscy franczyzobiorcy. Zagraniczne sieci handlowe, które zbudowały pozycję rynkową, otwierając w całym kraju własne sklepy, teraz w przywieszaniu nowych szyldów chętnie sięgają po pomoc polskich przedsiębiorców. Taką ścieżką już od czterech lat podąża m.in. francuski Carrefour, w którego sieci ok. 400 z blisko 600 placówek – głównie małe sklepy – należy do franczyzobiorców. Po cichu franczyzę rozwija także lider polskiego rynku, należąca do Jeronimo Martins Biedronka.

 • Centra usług dają rządowi prezent

Do końca kadencji 50 tys. etatów i 1 mld zł do budżetu – obiecuje sektor usług biznesowych. Urzędnicy są ostrożni. Tworzenie strategii dla biznesu to nie tylko domena dla urzędników, biznes też potrafi. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL przedstawił ostatnio rządowi swoją propozycję. – Stoimy przed niepowtarzalną szansą. Polska może stać się najważniejszym w Europie miejscem dla centrów świadczących zaawansowane usługi dla instytucji finansowych – uważa Jacek Levernes, prezes ABSL i wiceprezes HP na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Dzięki temu do 2017 roku mogłoby powstać w Polsce 100 tys. miejsc pracy, w tym 50 tys. do 2015 roku. To także 7 mld zł dodatkowych przychodów budżetowych do końca 2017 roku, w tym 2 mld zł do 2015 roku, wylicza Jacek Levernes. Centra usług w ciągu dziewięciu lat stworzyły w Polsce 115 tys. miejsc pracy. Branża rośnie w tempie 15-20 proc. rocznie – pisze „PB”.

 • Kulczyk chce dodać Warszawie prestiżu

Biurowiec przy pl. Trzech Krzyży ma stać się synonimem splendoru, po gruntownym liftingu. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych adresów w stolicy – ze względu na siedzibę Ministerstwa Gospodarki, modne kawiarnie, a także - coraz bardziej – przez okoliczne sklepy, do których co prawda nie walą tłumy, tylko klienci o wyrafinowanych gustach i wypchanych portfelach. Tymczasem na luksus wydajemy coraz więcej. Według badań KPMG, w zeszłym roku wydaliśmy na dobra luksusowe prawie 37 mld zł. Tendencja jest wzrostowa, a w 2015 r. budżet krezusów na te cele ma wzrosnąć do 46,4 mld zł. Firma Kulczyk Silverstein Properties (KSP), która w marcu za około 50 mln EUR kupiła zajmujący prawie całą wschodnią pierzeję placu Trzech Krzyży biurowiec Holland Park, zamierza stworzyć tu namiastkę nowojorskiej Piątej Alei. Przy okazji zmieni jego nazwę na Ethos. 

 • Warszawa sprzedaje działki perełki

Miejska firma nie chce mrozić gruntów. Cześć zabuduje, a resztę, wartą kilkadziesiąt milionów złotych, wystawi na rynek. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych (MPRO) zamierza sprzedać nawet czternaście działek rozsianych po całej Warszawie. Wśród nich są takie perełki, jak teren z prawomocnym pozwoleniem na budowę budynku gastronomiczno-wystawienniczego w sąsiedztwie parku przy ul. Parkowej 1A naprzeciwko ambasady Kanady, niewielkie działki przy ul. Jazdów 8A, ul. Andrzeja Boboli 11, Biały Kamień czy też tys. mkw. przy kanale Żerańskim u zbiegu ul. Marywilskiej i Płochocińskiej. Ten pakiet ma być wystawiony na sprzedaż w pierwszej kolejności.