"Wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tej inwestycji" - powiedział Szymanek "Parkietowi".
Gazeta przypomina, że Krzysztof Kilian, który niedawno zrezygnował z funkcji prezesa PGE (po tym, jak rada nadzorcza odwołała jego współpracowników z zarządu), wielokrotnie podkreślał, że w obecnych warunkach rynkowych inwestycja w Opolu jest nierentowna i stoi pod wielkim znakiem zapytania.
"Parkiet" zaznacza, że "po naciskach polskiego rządu" ruszyły prace nad urentownieniem tego projektu. Po zmianie sterów w zarządzie spółki wydaje się, że prace te zostaną przyspieszone.
>>> Czyta też: Rezygnacja Krzysztofa Kiliana zmniejszyła wartość PGE
"To, czy inwestycja jest naprawdę opłacalna, okaże się za pięć lat i w dalszej przyszłości, kiedy bloki będą już pracowały. Dzisiaj, kiedy mówimy o procesie urentownienia projektu w Opolu, mamy na myśli przyjęcie bardziej lub mniej optymistycznych założeń" - powiedział gazecie Szymanek.
Tłumaczy też, że PGE zrezygnowało z planów udziału w projekcie Polskich Inwestycji Rozwojowych, ponieważ wymagałoby to wydzielenia osobnej spółki, co rodziłoby szereg problemów prawnych, jak np. kwestia ważności wszystkich uzgodnień i pozwoleń. "Lepszym pomysłem będzie budowa bloków przez PGE, a dopiero po ich uruchomieniu zaproszenie do współpracy partnerów" - stwierdził p.o. prezesa.
RN PGE rozpisała konkurs na prezesa i czterech wiceprezesów PGE. Zgłoszenia będzie przyjmować do 5 grudnia. Następnie ruszą rozmowy z kandydatami, które potrwają maksymalnie do 19 grudnia. Szymanek, który w zarządzie spółki jako wiceprezes zasiada od 2008 r., zapowiada, że planuje udział w konkursie. "Nie ukrywa, że rozważa również ubieganie się o stanowisko prezesa PGE, ale ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjął" - napisał "Parkiet".
Na początku kwietnia 2013 r. PGE zrezygnowała z budowy bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jednakże premier Donald Tusk zapowiadał później chęć powrotu do tematu tej inwestycji. PGE tłumaczyła, że zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji.
W lutym 2011 r. PGE Elektrownia Opole podpisała z konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa umowę na budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy, opalanych węglem kamiennym, za 9,4 mld zł netto.
>>> Polecamy: Dywidendy ratują budżet. W tym roku firmy przelały już 6,4 mld zł