Kolejne publikacje, jakie były zaplanowane na dzisiaj dały już preteksty do odreagowania przecenionego dolara. Cotygodniowe bezrobocie spadło do 316 tys., co przełożyło się na zniżkę średniej 4-tygodniowej do 331,75 tys. Byłoby jednak twierdzeniem na wyrost, że zapowiada to dobre dane miesięczne, które 6 grudnia opublikuje Departament Pracy USA. Z kolei indeks Chicago PMI spadł z 65,9 pkt. do 63 pkt. w listopadzie – mniej niż oczekiwano (60,0 pkt.). Warto jednak pamiętać, że to i tak spowolnienie, a jedyną pozytywną niespodzianką w ostatnich 2 tygodniach był wczorajszy odczyt z Richmond. Lepszy od prognoz okazał się dzisiaj indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, który na koniec listopada wzrósł do 75,1 pkt. wobec szacowanych 73,5 pkt. To nieco zmniejsza negatywną wymowę wczorajszego odczytu Conference Board, zwłaszcza przed piątkowymi wyprzedażami (Black Friday).

Jutrzejszy Dzień Dziękczynienia w USA w zasadzie inicjuje przedłużony weekend – nie ma zaplanowanych żadnych publikacji makro jutro, ani w piątek – tym samym sugerując zmniejszoną aktywność rynku. Środa wieczór może upłynąć pod znakiem nieznacznego umocnienia dolara – pokrywanie pozycji przed weekendem, ale i też preteksty w postaci informacji z Włoch (choć w zasadzie to co stanie się z Berlusconim nie powinno mieć znaczenia, gdyż premier Letta zapewnia o mocnej większości w parlamencie dla swojego rządu), czy też czynnika geopolitycznego w postaci sytuacji na Morzu Wschodniochińskim.

Jutro w kalendarzu mamy dane nt. inflacji HICP i bezrobocia w Niemczech, ale ważniejsze będą odczyty koniunktury dla całej strefy euro, które sporządza Komisja Europejska – o godz. 11:00. Słabe dane (poniżej 98 pkt.) mogą zaszkodzić euro. Choć pytanie, czy na długo…
Kluczowym poziomem wsparcia dla EUR/USD jest strefa 1,3555-75. Jej złamanie będzie oznaczać, że możemy zejść w okolice 1,3515-20. Jednak dopóki nie naruszymy wyraźnie 1,3490 to nie można będzie mówić o możliwości głębszych spadków, a nadal obowiązywać będzie scenariusz wzrostowy.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.