Obecnie kraje członkowskie podchodzą do ochrony tajemnicy handlowej bardzo różnie. Co prawda, w większości z nich, w tym w Polsce, obowiązują przepisy w tej kwestii, ale w wielu przypadkach - zdaniem Komisji - są one za mało szczegółowe. Najgorzej jest w Belgii, Francji czy w Wielkiej Brytanii, gdzie odpowiednich zapisów po prostu brak.

„Ochrona tajemnicy handlowej w Unii Europejskiej jest bardzo nierówna, co powoduje wzrost niepewności i kosztów dla firm oraz zniechęca ich przed innowacjami” - powiedziała rzeczniczka Komisji ds. rynku wewnętrznego Chantal Hughes.

>>> Czytaj też: 10 proc. polskich firm planuje zagraniczną ekspansję (INFOGRAFIKA)

Projekt zaproponowanej dziś dyrektywy wprowadza wspólną definicję tajemnicy handlowej, a także środki, dzięki którym ofiary jej przywłaszczenia będą mogły uzyskać odszkodowanie. Nowe przepisy mają ułatwić sądom krajowym prowadzenie postępowań w sprawie przywłaszczenia poufnych informacji, a produkty wprowadzone z ich wykorzystaniem mają być szybciej usuwane z rynku.

Reklama

Według badań Komisji Europejskiej, w 2013 roku 25 procent firm zgłosiło kradzież informacji handlowej. Rok wcześniej z podobną sytuacją miało do czynienia 18 procent przedsiębiorstw.

>>> Czytaj też: Polskie firmy chcą inwestować w Skandynawii. Kto ma największe szanse?