Do 2008 roku bezrobocie wśród młodych spadało niemal w całej Europie. Jednak kryzys odwrócił trend. Ucierpieli wszyscy z wyjątkiem młodych Niemców i Austriaków.

Wysokie bezrobocie młodych jest obecnie jednym z największych problemów Europy. Średnia stopa bezrobocia wśród osób między 15 a 29 rokiem życia w całej Unii Europejskiej wynosiła w 2012 roku 18,1 proc., a w strefie euro – 19,1 proc. – wynika z danych Eurostatu. Jeszcze w 2007 roku wskaźnik ten kształtował się w obu grupach krajów na poziomie 12 proc.

Jak wynika z poniższego wykresu, najbardziej destrukcyjny wpływ kryzysu na rynek pracy odczuła Grecja. Już w 2004 roku stopa bezrobocia wśród młodych przekraczała tu 20 proc., jednak w 2008 roku spadła do 16,2 proc. Od tego momentu sytuacja coraz bardziej się pogarszała. W 2012 roku bezrobocie wśród młodych sięgnęło rekordowych 43,6 proc. Żaden inny kraj w UE nie odnotował tak złych wyników.

Reklama

Najedź na wykres, aby zobaczyć dokładny poziom stopy bezrobocia:

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na niemieckim rynku pracy. Tutaj, pomimo kryzysu, bezrobocie wśród młodych systematycznie obniża się od 2005 roku. W ostatnim roku wyniosło 7,4 proc. To obok Austrii najniższy poziom bezrobocia wśród osób w wieku 15-29 lat w UE.

Z kolei w Polsce jeszcze w 2004 roku stopa bezrobocia wśród młodych była najwyższa ze wszystkich krajów wspólnoty i sięgała 30,6 proc. Podobnie jak w innych państwach, bezrobocie młodych swoje minimum osiągnęło w 2008 roku (12 proc.) i od tego momentu wspina się na coraz wyższe poziomy. W 2012 roku wskaźnik ten wynosił w Polsce 18,4 proc. Dla porównania, na Węgrzech bezrobocie młodych sięgało wówczas 19,2 proc., a w Czechach – 13,1 proc.

Przeczytaj także artykuł o tym, ile zarabiają młodzi Polacy i dlaczego nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania

Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób Niemcy tak dobrze sobie radzą z walką z bezrobociem młodych, przeczytaj artykuł, który mówi o systemie niemieckich zawodówek.

Poniżej wykresy dla wszystkich krajów członkowskich UE.