Rynki czekały na wczorajsze wystąpienia szefów Fed z St. Loius, z Dallas i Richmond. James Bullard powiedział, że wzrasta prawdopodobieństwo cięcia QE3. Jego zdaniem ograniczenie programu wsparcia gospodarki już w grudniu byłoby potwierdzeniem bardzo dużej poprawy kondycji amerykańskiego rynku pracy. W opinii Bullard’a cięcie QE byłoby odpowiedzią na mocne dane makroekonomiczne wobec czego rynki nie powinny znieść tego najgorzej. Jednocześnie zaznaczył, że jeśli inflacja nie zmierzałaby w kierunku celu Fed, to można by wtedy wstrzymać tzw, tapering. Patrząc na rynek dolar można jednak stwierdzić, że wystąpienie Bullarda przeszło bez echa. Waluta amerykańska nie zareagowała umocnieniem, tak więc w dalszym ciągu rynek ignoruje sygnały płynące z Fed. Do większej zmienności nie przyczyniły się także wypowiedzi Fishera czy Lacker’a. Oboje panowie zaznaczyli jednak, że ryzyka związane z kontynuowaniem bardzo luźnej polityki monetarnej przewyższają ewentualne korzyści.

Dziś w Rzymie na konferencji prasowej będzie przemawiał Mario Draghi. Rynki będę wyczulone na tematy związane z wachlarzem narzędzi stosowanych przez ECB. Jak na razie euro pozostaje mocne w relacji do dolara. Niewielkiej zwyżce na eurodolarze nie przeszkodziły wczorajsze słabsze dane z Niemiec odnośnie produkcji przemysłowej. Dzisiejszy słabszy odczyt produkcji we Francji nie przełożył się także na większą deprecjację euro. Wydaje się dość prawdopodobny scenariusz, że waluty pozostaną w węższym zakresie wahań do czasu posiedzenia Fed w przyszłym tygodniu.

EURPLN

Eurozłoty oddalił się od oporu na poziomie 4,20, jednak skala umocnienia złotego wydaje się dość ograniczona. Silne wsparcie znajduje się już w rejonie 4,16. Na wykresie dziennym notowania są handlowane poniżej chmury ichimoku. Pozytywny klimat inwestycyjny utrzymujący się na zagranicznych rynkach akcji powinien sprzyjać złotemu.

Reklama

EURUSD

EURUSD sukcesywnie zbliża się do oporu na poziomie 1,3832 w postaci październikowego szczytu. Dziś pozostajemy w dość wąskim zakresie ruchów. Ewentualny ruch korekcyjny powinien zatrzymać się w rejonie 1,3675-1,37.

AUDUSD

AUDUSD wyhamował spadki w rejonie 0,90. Obecnie obserwujemy korektę wzrostową ostatnich silnych spadków. Para handlowana jest tuż powyżej wsparcia w postaci tenkan sen na wykresie dziennym. Gdyby obecny ruch wzrostowy zrównał się w 100% z maksymalną korektą wzrostową w całym ruchu spadkowym, to opór wypada już w rejonie 0,9175.