"W październiku br. Polska wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 1,1 proc. i było niższe o 0,9 pkt proc. od wartości referencyjnej (2,0 proc.). Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach, którymi po raz kolejny były Łotwa, Szwecja i Irlandia" - czytamy w dokumencie.

Z grupy referencyjnej po raz kolejny wykluczono Grecję jako państwo jako państwo, którego dynamika cen istotnie różni się od dynamiki cen w strefie euro.

Resort przypomina też, że jesienne prognozy Komisji Europejskiej implikują kształtowanie się inflacji w Polsce poniżej wartości referencyjnej dla kryterium stabilności cen do końca 2014 r. W każdym z następnych trzech kwartałów (I-III kw. 2015 r.) analitycy Komisji prognozują przekroczenie wartości referencyjnej o 0,3 pkt proc.

"W październiku br. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. W porównaniu z wrześniem br. średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy była niższa o 0,1 pkt proc. i wyniosła 3,9 proc. (historyczne minimum), a tym samym ukształtowała się o 1,1 pkt proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 5,0 proc." - czytamy dalej w raporcie.

Reklama

W związku z nałożoną na Polskę procedurą nadmiernego deficytu nie jest wypełnione kryterium fiskalne. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2012 r. wyniósł 3,9 proc. PKB (wobec dopuszczalnego limitu 3,0 proc.), a dług 55,6 proc. PKB (wobec odpowiednio 60,0 proc.).

Zgodnie z rekomendacjami Rady Ecofin, z 10 grudnia br. termin likwidacji nadmiernego deficytu wydłużono Polsce do 2015 r.

Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, przypomina także resort.

Wchodząc w 2004 r. do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, jednak bez określania terminów.

>>> Czytaj też: Łotwa od 2014 roku przystąpi do strefy euro. Polska i Czechy wolą poczekać