Łotwa zyska na przystąpieniu do strefy euro. Tak uważa analityk finansowy Paweł Cymcyk. Łotwa przyjmie wspólną walutę już na początku przyszłego roku.
Paweł Cymcyk z ING TFI podkreśla, że dla niewielkiego kraju zacieśnienie współpracy z dużymi europejskimi gospodarkami będzie dużą korzyścią. W ten sposób Łotwa może w najprostszy sposób podtrzymać wzrost gospodarczy zyskując na swobodzie przepływu kapitału, mniejszych kosztach obsługi długu, niskich stopach procentowych i ułatwieniach dla przedsiębiorców - dodaje ekspert. Jednak to, co sprawdza się w przypadku małego kraju, nie będzie działało w przypadku Polski - podkreśla Paweł Cymcyk. Dla naszego kraju jest zdecydowanie zbyt wcześnie na zamianę złotego na europejską walutę.
Analityk dodaje, że problemy instytucji finansowych w strefie euro częściowo zostały już rozwiązane, jednak z ogromnym zadłużeniem te kraje nieprędko sobie poradzą.
Strefa euro nie jest gotowa na poszerzenie
Z kolei Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego ocenia, że choć strefa euro nie jest jeszcze gotowa na poszerzenie, to Łotwa poradzi sobie z nową walutą.
Ekonomistka uważa, że kraje strefy euro nie poradziły sobie jeszcze z własnymi kłopotami i nie powinny przyjmować kolejnych członków. Ekspert przyznaje jednak, że przyjęcie tak małego kraju jak Łotwa nie będzie dla eurogrupy problemem.
Monika Kurtek przypomina, że kraje przyjmujące euro powinny się do tego dobrze przygotować. W przeciwnym razie mogą powtórzyć los Grecji.
Czesi i Polacy jeszcze poczekają
Choć Łotwa przyjmie wspólną walutę już na początku przyszłego roku, pozostałe państwa naszego regionu czekają, aż strefa euro uporządkuje swoje finanse. Kraje takie jak Czechy czy Polska chcą też mocniej stanąć na nogi, zanim zdecydują się na zamianę waluty
Główny ekonomista czeskiej instytucji finansowej Patria David Marek podkreśla, że prędzej czy później korona zostanie zastąpiona przez euro. Jego zdaniem przyjęcie euro może nastąpić na początku przyszłej dekady. Ekspert dodaje, że zanim nastąpi pożegnanie z koroną, trzeba kilka kwestii uporządkować. Chodzi między innymi o ustabilizowanie strefy euro oraz przygotowanie czeskiej gospodarki do integracji z unią walutową.
David Marek dodaje, ze czeskie społeczeństwo jest podzielone w kwestii przyjęcia euro. Zwolennikami tej waluty są przedsiębiorcy, jednak pozostali mieszkańcy kraju nad Wełtawą mają wątpliwości związane z pożegnaniem korony.
>>> Polecamy: Łotwa od 2014 roku będzie 18. krajem strefy euro