Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty, która szczegółowo określa zasady tej rekrutacji.
Ustawa stanowi, że w przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, w pierwszej kolejności przyjęte zostaną dzieci niepełnosprawne, niepełnosprawnego rodzica, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, z rodzin zastępczych oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Wszystkie te kryteria mają jednakową wartość.

Na pozostałe miejsca przyjmowane będą dzieci rodziców pracujących zawodowo. Jednym z sześciu kryteriów, które w takiej sytuacji może wprowadzić gmina jest też kryterium dochodowe.

Dodatkowo ustawa wprowadza przepisy umożliwiające zatrudnienie w przedszkolu, do prowadzenia zajęć dodatkowych osoby, która nie jest nauczycielem. Przewiduje też, że gmina będzie zobowiązana do zwrotu kosztów przejazdów opiekuna dziecka do lat siedmiu, jeśli droga z domu do szkoły będzie dłuższa niż 3 km. Ustawa realizuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że kryteria naboru do przedszkoli i szkół powinny być zapisane w ustawie, a nie w rozporządzeniu.

>>> Polecamy: Rodzice zmieniają miejsce zameldowania dziecka, by poszło do lepszej szkoły

Reklama