Wartość zobowiązań banków wobec zagranicznych instytucji finansowych w ostatnich kwartałach zmniejsza się, ale zmiany te nie mają charakteru nagłego i nie wywierają istotnego wpływu na akcję kredytową banków, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o stabilności systemu finansowego. Grudzień 2013". Według NBP, dalsze ograniczanie tej zależności od spółek-matek byłoby korzystne dla stabilności krajowego systemu finansowego.

"W Polsce w ostatnich kwartałach zmniejsza się wartość zobowiązań banków wobec zagranicznych instytucji finansowych. Zmiany te nie mają charakteru nagłego i nie wywierają istotnego wpływu na akcję kredytową banków, a w przypadku części banków są związane ze zmianami w strukturze finansowania, prowadzącymi do zwiększenia udziału depozytów krajowych klientów" - czytamy w "Raporcie".

Dodatkowym czynnikiem ograniczającym zapotrzebowanie na finansowanie zagraniczne jest zmniejszająca się wartość portfela walutowych kredytów mieszkaniowych, które w niektórych bankach były finansowane środkami pozyskanymi z zagranicy. Zmniejszenie udziału zobowiązań wobec zagranicznych instytucji finansowych w strukturze finansowania sektora bankowego ogranicza ewentualne negatywne skutki procesu delewarowania spółek-matek polskich banków, zaznaczył bank centralny.

"Wyniki symulacji szokowych obejmujących ryzyko finansowania wskazują, że dalsze stopniowe ograniczanie zależności niektórych banków krajowych od finansowania pozyskiwanego od zagranicznych spółek-matek byłoby korzystne dla stabilności krajowego systemu finansowego. Część krajowych banków nie ma bowiem obecnie wystarczających buforów płynnościowych, które mogłyby pokryć ewentualny odpływ środków związany z restrykcyjnym scenariuszem wycofywania kapitału zagranicznego" - czytamy dalej.

Reklama

NBP zwraca też uwagę, że dotychczas polski system finansowy wykazał wysoką odporność na zaburzenia rynkowe.

>>> Czytaj też: NBP: Polski system finansowy jest stabilny