Lotos Petrobaltic kupił platformę wiertniczą pracującą obecnie u zachodnich wybrzeży Afryki, poinformował wiceprezes Grupy Lotos i prezes Lotos Petrobaltic, Zbigniew Paszkowicz. Po jej przetransportowaniu w I kw. 2014 r. na Morze Bałtyckie rozpocznie wiercenia na koncesjach Lotosu, zastępując starszą platformę "Petrobaltic", ktora stanie się obiektem wydobywczym. Kwoty transakcji nie podano.

"Zakup tej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii Grupy Kapitałowej Lotos w obszarze poszukiwań i wydobycia. Umożliwi to nam zdynamizowanie działalności w tej sferze i skuteczne przeprowadzenie zaplanowanych prac poszukiwawczych. Przypomnijmy, że wedle dostępnych szacunków geologicznych zasoby perspektywiczne węglowodorów na naszych bałtyckich koncesjach wynoszą 30 mln toe. Ich pełne rozpoznanie i zagospodarowanie będzie miało istotny wpływ na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikację dostaw ropy do gdańskiej rafinerii Lotosu" - powiedział Paszkowicz, cytowany w komunikacie.

>>> Czytaj też: Grupa Lotos kupuje nowe koncesje w Norwegii

"Nowa platforma pracuje obecnie na Atlantyku u zachodnich wybrzeży Afryki. Jest to – podobnie jak 'Petrobaltic' – platforma typu jack-up (samopodnośna). Nowo zakupiona jednostka to czwarta platforma spółki Lotos Petrobaltic. Będzie pracowała pod polską flagą i z polską załogą. Jej główny trzon będą stanowili obecni pracownicy spółki Lotos Petrobaltic" - czytamy w komunikacie.

Reklama

W I kwartale przyszłego roku platforma zostanie przetransportowana na Morze Bałtyckie, a pod koniec marca 2014 r. rozpocznie wiercenia na obszarze koncesji bałtyckich, należących do Lotos Petrobalticu, podano także,

Lotos Petrobaltic może prowadzić wiercenia na wodach o głębokości 350 ft. (105 m). Przeprowadzone przed zakupem analizy wykazały, że istnieje możliwość przedłużenia nóg platformy o 50 stóp, co pozwoli jej na pracę na wodach nawet o głębokościach do 120 metrów.

"W tym roku wykonamy ponad 1000 km kw. badań sejsmicznych 2D i 3D na koncesjach poszukiwawczych. Trzeba podkreślić, że te potencjalne obiekty złożowe są zlokalizowane pod dnem morza o głębokościach powyżej 90 m, a więc już poza zasięgiem platformy 'Petrobaltic', ale w obszarze operacyjnym nowej platformy" - przypomniał wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Lotos Petrobaltic, Krzysztof Sułecki.

Dodatkowo w połowie przyszłego roku rozpocznie się przebudowa platformy wiertniczej „Petrobaltic" na platformę eksploatacyjną. Po zakończeniu inwestycji platforma „Petrobaltic" stanie się centrum produkcyjnym na złożu B8 a prace wiertnicze przejmie platforma „Lotos Petrobaltic".

"Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 planujemy na koniec 2015 r. Jego potencjał wydobywczy szacujemy na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie z tego złoża Lots Petrobaltic zakłada pozyskiwanie około 220 tysięcy ton ropy naftowej – podkreślił Paszkowicz.

Spółka podała także, że plan prac nowej platformy obejmuje wiercenie kilkunastu otworów oraz liczne prace związane z rekonstrukcją otworów już istniejących. Jeśli wiercenia poszukiwawcze potwierdzą występowanie kolejnych złóż, ich zagospodarowanie będzie wymagać kolejnych wierceń – otworów eksploatacyjnych i zatłaczających – oraz budowy centrów produkcyjnych. Z kolei realizacja tych zadań będzie wymagała zakupu kolejnych platform w przyszłości.

Grupa Kapitałowa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2012 r. Grupa Lotos odnotowała 33 mld zł skonsolidowanych przychodów.

>>> Czytaj też: PGNiG dostarczy Grupie Lotos ropę naftową za 3,2 mld zł w latach 2015-2019