28 państw członkowskich wybierze także nowego sekretarza generalnego.

Szczyt NATO odbędzie się 4 i 5 września w Newport na południu Walii. Głównym tematem obrad będzie zaangażowanie sił Sojuszu w Afganistanie po 2014 roku, kiedy ma się zakończyć międzynarodowa misja w tym kraju. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszego wsparcia dla Afganistanu w ostatnim roku operacji ISAF i w kolejnych latach - już w innej roli powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Jak poinformował, we wrześniu podjęte zostaną także dalsze kroki na rzecz zmodernizowania Sojuszu tak, aby pozostał silny i gotowy sprostać wszelkim wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa.

Niecałe cztery tygodnie po zakończeniu szczytu dobiegnie końca mandat Rasmussena jako szefa NATO. Nie wiadomo jeszcze kto będzie jego następcą. Wśród możliwych kandydatów wymieniany jest między innymi obecny minister obrony Belgii Pieter de Crem, były szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini czy minister Radosław Sikorski.

>>> Francja jest tradycyjnie przywiązana do idei europejskiej obrony, a Wielka Brytania sprzeciwia się temu, aby działania Unii Europejskiej stanowiły konkurencję dla NATO: Polityka obronna UE: Paryż kontra Londyn

Reklama