Grudniowe posiedzenie było pierwszym, na którym Fed zdecydował się ograniczyć skalę programu skupu aktywów o 10 mld USD miesięcznie. Z tego względu ma ono szczególne znaczenie, gdyż ujawni informację czy decyzja była jednomyślna i da wskazówki co do dalszych perspektyw redukcji programu QE3 w najbliższych miesiącach. Podczas swojego wczorajszego wystąpienia szef oddziału Fed z Bostonu powiedział, że wychodzenie z programu ilościowego luzowania polityki monetarnej powinno być bardzo stopniowe. Rosengren przyznał, że niekomfortowa byłaby sytuacja w której okazałoby się, że Fed przedwcześnie zaostrza politykę monetarną. Najprawdopodobniej polityka Fed pozostanie w dalszym ciągu wysoce akomodacyjna. Z tego względu istotne będą również wszelkie kwestie dotyczące tzw. forward guidance.

Na dzisiaj zaplanowana jest również publikacja raportu ADP. Konsensus rynkowy zakłada, że w sektorze prywatnym USA powstało w grudniu 200 tys. etatów wobec 215 tys. w poprzednim okresie. Odczyt powyżej oczekiwań rynkowych będzie z pewnością impulsem pro dolarowym. Wszelkie dane potwierdzające poprawę sytuacji na rynku pracy są mocnym argumentem dla Fed za kontynuacją cięcia programu QE3 na najbliższym posiedzeniu.

W Europie gro uwagi przyciągają dane odnośnie sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w strefie euro, a także zamówień w niemieckim przemyśle. Lepsze dane mogą stanowić chwilowe wsparcie dla euro. Europejska waluta bowiem najprawdopodobniej będzie znajdowała się pod presją przed jutrzejszym posiedzeniem ECB. Wstępne dane na temat inflacji HICP w grudniu w strefie euro wskazują na wyhamowanie presji inflacyjnej. Jeśli Draghi odniesie się w jakikolwiek sposób do ryzyka w postaci rosnącej presji dezinflacyjnej, to będziemy świadkami przyśpieszenia ruchu spadkowego na EURUSD.
W Polsce poznamy dziś decyzję w sprawie stóp procentowych. Wydarzenie to, podobnie jak i dzisiejsza konferencja prasowa RPP nie powinny mieć większego znaczenia, gdyż rynek oczekuje zacieśniania polityki pieniężnej dopiero w drugiej połowie bieżącego roku.

EURUSD

Reklama

EURUSD zachowuje się dziś dość stabilnie, z lekką tendencją do spadków. Notowania handlowane są poniżej dołka na poziomie 1,3624. Zejście poniżej poziomu 1,3560 otworzy drogę do dalszej przeceny euro względem dolara. Obecny układ techniczny na wykresie dziennym jest pro dolarowy.

USDCAD

Dolar kanadyjskie silnie tracił na wartości w dniu wczorajszym po słabszych danych odnośnie bilansu handlowego i kiepskim odczycie indeksu Ivey PMI. Swoje pięć groszy dołożył Prezes Banku Kanady, który stwierdził, że obawia się niskiej inflacji. USDCAD kontynuuje dziś ruch wzrostowy. Para przetestowała opór w postaci 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej kształtującej się od początku stycznia 2009 roku. Silny opór stanowi górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie miesięcznym w rejonie 1,1050.