Wiceminister odniósł się w ten sposób do opinii analityków sugerujących możliwą budowę "narodowego czempiona" z PGE i KW.

- Współpraca KW z PGE jest na pewno możliwa, ale czy kapitałowa - to nowatorski pomysł. (…) Traktuję to raczej jako spekulacje. Analitycy są od tego, żeby kreować pomysły. Niczego takiego nie rozważaliśmy - powiedział Tamborski dziennikarzom w kuluarach "CEE Forum" w Wiedniu.

W tym tygodniu analityk Erste Petr Bartek poinformował agencję ISBnews, że Erste Research nie wyklucza, iż MSP może dążyć do przejęcia Kompanii Węglowej przez PGE. Według Erste, MSP mogłoby spróbować konsolidacji tych dwóch podmiotów w przypadku kontynuacji problemów Kompanii Węglowej. PGE posiada bowiem gotówkę i będzie znaczącym klientem KW po zrealizowaniu projektu Opole II.

- Mówimy o współpracy dotyczącej długoterminowego kontraktu węglowego, chodziło o to, żeby zapewnić przewidywalność dla obu stron - w tej przewidywalności może być wartość dodana dla KW i dla PGE w kontekście tych dużych inwestycji, które PGE ma przed sobą - powiedział Tamborski w Wiedniu.

Reklama

W czerwcu PGE i KW podpisały list intencyjny dotyczący planów ponownego uruchomienia projektu inwestycyjnego budowy dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy w Elektrowni Opole. Spółki nie wykluczały m.in. zaangażowania kapitałowego KW w ten projekt.

W sierpniu ub. r. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - spółka zależna PGE - zawarła umowę z KW na dostawy węgla kamiennego, w latach 2018 -2038 w przypadku realizacji Zadania Inwestycyjnego Opole II. Szacunkowa wartość netto umowy wynosi ok. 16-22 mld zł, w zależności od wolumenu dostawy.

Kompania Węglowa to największa firma górnicza w Europie, grupująca 15 kopalń i 5 zakładów.

PGE to największa grupa energetyczna w Polsce. Udział Grupy Kapitałowej PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30.556,81 mln zł w 2012 r.

>>> Polska Grupa Energetyczna (PGE), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea zaprzestały współpracy w zakresie poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego, podały spółki.