W 2013 r. w porównaniu z 2009 r. wśród użytkowników internetu najbardziej zwiększyła się liczba Polaków, którzy korzystali z poczty elektronicznej w celu wysyłania e-maili z załącznikami. Potrafi to już niemal trzy czwarte internautów (czyli o 8 pkt proc. więcej niż cztery lata temu) – wynika z najnowszego raportu GUS Społeczeństwo Informacyjne w Polsce 2013. We wszystkich rodzajach e-czynności większe umiejętności wciąż deklarują mężczyźni, a największa dysproporcja jest w przypadku wyszukiwania, pobierania i instalowania oprogramowania (takie umiejętności deklaruje 44,5 proc. mężczyzn i tylko 27,2 proc. kobiet).

Polscy internauci na tle Unii wypadają nie najgorzej. Jednak już statystyka opisująca cyfrowe kompetencje wszystkich mieszkańców plasuje nas na końcu europejskiego rankingu. W Unii Europejskiej ponad 60 proc. mieszkańców w wieku 16–74 lata kopiowało lub przenosiło plik lub folder oraz używało polecenia kopiowania lub wklejania. W Polsce takie umiejętności deklaruje ledwie połowa.
Duże różnice są w przypadku kompresowania plików (w UE średnio daje sobie z tym radę jedna trzecia mieszkańców, w Polsce jedna czwarta) i korzystania z podstaw funkcji matematycznych w arkuszach kalkulacyjnych (w Unii to kompetencja posiadana przez 41 proc. mieszkańców, w Polsce przez 33 proc.).
Poziom umiejętności związanych z użytkowaniem internetu i nowych technologii zmniejsza się wraz z wiekiem Polaków. Pod tym względem zresztą nie odbiegamy od Unii. – Wszędzie to właśnie osoby starsze, seniorzy, osoby powyżej 50. czy 60. roku życia mają największe problemy z opanowaniem cyfrowych kompetencji. Te umiejętności mogłyby być dla nich przydatne np. w bankowości elektronicznej – mówi profesor Kazimierz Krzysztofek, socjolog nowych mediów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Reklama
71,9 proc. tyle gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do internetu (w Unii to średnio 78 proc.)
45 proc. tyle gospodarstw domowych w Bułgarii jest informatyzowanych – to najsłabszy wynik w całej UE
60,8 proc. tylu Polaków regularnie używa komputera (w Unii średnio 72 proc.)