Stopa bezrobocia po spadku w listopadzie do 7,1 proc. odbiła w grudniu do 7,2 proc (oczekiwano 7,1 proc.), a liczone wg. innej metodologii zatrudnienie spadło w styczniu o 27,6 tys. (szacunki mówiły o -20 tys.), a dane za grudzień zrewidowano w dół do -27,7 tys. Jednocześnie z ujawnionych dzisiaj zapisków z ostatniego posiedzenia Banku Anglii wynika, że członkowie MPC nie widzą konieczności przy dokonywaniu zmian w polityce pieniężnej w najbliższych miesiącach.

Gospodarka ma odbijać się stopniowo, a inflacja może pozostawać wokół celu na poziomie 2,0 proc. Kolejne ważne dane z Wysp napłyną w piątek – będzie to styczniowa sprzedaż detaliczna. Szacunki zakładają jej spadek o 1,0 proc. m/m i wyhamowanie rocznej dynamiki wzrostu do 5,0 proc. – słabsze odczyty dadzą kolejne argumenty do przeceny funta, który w poprzednim tygodniu mocno zyskał. Przeciwnicy tego scenariusza będą wskazywać na zbliżającą się finalizację transakcji Vodafone-Verizon, zaplanowaną na 24 lutego. Vodafone ma dostać 60 mld USD za udziały Verizon.

Na dziennym wykresie GBP/USD coraz wyraźniej widać budującą się korektę. Na dzisiaj kluczowa strefa wsparcia to 1,6637-67 – jej złamanie otworzy drogę do większego ruchu nawet w okolice 1,6300-1,6350 w przeciągu 1-2 tygodni. To dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Silny opór to teraz okolice 1,6745.

Dzisiaj wieczorem kluczowym punktem kalendarza będą publikowane o godz. 20:00 zapiski z ostatniego posiedzenia FED z udziałem Bena Bernanke. Naszym zdaniem pokażą one dużą determinację wśród członków FED, aby redukować program QE3 na każdym posiedzeniu. To w kontekście ostatnich słabych danych makro z USA, może przynajmniej chwilowo umocnić dolara względem głównych walut. Wcześniej bo o godz. 18:15 zaplanowane zostało wystąpienie Dennisa Lockharta z FED, a o godz. 19:00 Jamesa Bullarda. Z kolei o godz. 14:30 poznamy dane nt. wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów w styczniu (tu może pojawić się rozczarowanie ze względu na ostrą zimę), a także odczyt inflacji producenckiej PPI za styczeń (dla rynków kluczowy będzie wskaźnik bazowy, który powinien obniżyć się do 0,2 proc. m/m z 0,3 proc. m/m w grudniu).
Na EUR/USD na razie realizujemy scenariusz płytkiej korekty, która nie powinna doprowadzić do naruszenia wsparcia na 1,3738 (to dawny szczyt z 24 stycznia, który został wczoraj złamany w górę). To sugeruje, że po południu możemy próbować sforsować ostatnie maksimum na 1,3772 i podejść nawet w górne okolice kanału wzrostowego przy 1,38. Jeżeli zapiski FED okażą się bardziej „jastrzębie”, to wieczorem możemy powrócić w okolice 1,3740. Dodatkowo, jeżeli jutrzejsze indeksy PMI z Chin i Eurostrefy byłyby słabsze, to pozwoliłoby to na rozwinięcie korekty nawet do 1,3675 (dolne ograniczenie kanału wzrostowego) i tym samym realizację scenariusza ruchu powrotnego do 68,60 pkt. na koszyku BOSSA USD.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.