Resort podtrzymał też prognozę, według której produkcja zwiększy się o blisko 5 proc. rok do roku w całym I kw. bieżącym roku.

"Analitycy MG prognozują, że w lutym 2014 r., przy braku różnic w liczbie dni roboczych w porównaniu z lutym 2013 r. wzrost produkcji przemysłowej powinien nieznacznie przyspieszyć - do około 4,5 proc. Podtrzymujemy również wcześniejsze prognozy o blisko 5-proc. wzroście produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale 2014 r." - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2014 r. była o 4,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2013 r. Dane te są zgodne z oczekiwaniami ministerstwa.

>>> Zobacz najnowsze dane GUS o polskim sektorze przemysłowym

Reklama

Wśród sektorów wciąż odnotowujących najsilniejsze ożywienie znajdują się głównie te nastawione na rynki zewnętrzne, podkreśla resort.

Ekonomiści bankowi tłumaczą, że przyczyną spadku dynamiki produkcji przemysłowej w styczniu względem grudnia jest niesprzyjający układ dni roboczych. W grudniu 2013 r. mieliśmy bowiem o 1 dzień roboczy więcej niż w grudniu 2012 r., a w styczniu tego roku - o 1 dzień roboczy mniej niż rok temu.

Oczekują oni utrzymania pozytywnych tendencji - dynamika wzrostu będzie przyspieszać w kolejnych miesiącach, a wzrost gospodarczy może przekroczyć 3,0 proc. rok do roku już w I kw. tego roku.

>>> Polecamy: Eurostat zmierzył europejski przemysł. Oto najnowsze dane