W 2014 roku na placu budowy może pojawić się około trzystu robotników. Jednak pierwsze efekty prac mają być widoczne w przyszłym, kiedy będą montowane konstrukcje.

Tomasz Jakubowski, wicedyrektor projektu z ramienia Polimexu - Mostostal przewiduje, że w lipcu powstanie miasteczko kontenerowe dla pracowników i podwykonawców.

Potem rozpoczną się roboty ziemne, które powinny zostać zakończone jeszcze w tym roku. Planowany jest wykop budynku maszynowni o przekroju 200 metrów długości, 50 metrów szerokości i minus 6 i pół metra głębokości.

Zatrudnienie do 4 tysięcy osób ma wzrosnąć dopiero w 2016 roku. Wiceminister Skarbu Zdzisław Gawlik, który był obecny na konferencji w Opolu, pochwala pomysł prezesa Alstomu, aby materiał i wykonanie były głównie polskie. Dzięki zleceniom nasze firmy będą mogły zdobywać kompetencje, żeby uczestniczyć także w innych projektach energetycznych.

Rozbudowa Elektrowni Opole będzie kosztowała około 11,5 mld złotych i ma zakończyć się w 2019. Prezesi konsorcjum obecni na konferencji nie przewidują opóźnień.