Analitycy oczekują, że stopa bezrobocia pozostanie w lutym na niezmienionym poziomie 6,6% i prognozują, że w sektorze pozarolniczym zostało utworzonych 149 tys. nowych etatów, a więc więcej niż w styczniu i nieco więcej niż wykazano w raporcie ADP. Po ostatnich słabszych danych NFP jest szansa, że dzisiejszy odczyt będzie rzeczywiście lepszy, co przyczyniłoby się do odreagowania na dolarze po silnej deprecjacji rozpoczętej w dniu wczorajszym. W przeciwnym wypadku inwestorzy zyskają mocny argument do zwiększania długich pozycji w EURUSD, po tym, jak Europejski Bank Centralny pozostaje bierny w swoich działaniach.

Najwyraźniej Mario Draghi nie widzi problemu w przedłużającym się okresie niskiej inflacji, która zgodnie z najnowszymi prognozami co najmniej do końca 2016 roku pozostanie poniżej celu ECB. To stanowi istotną przeszkodę w kwestii dalszego luzowania polityki monetarnej. Dodatkowo wczorajsza retoryka Draghiego była daleka od gołębiej. Zdaniem prezesa ECB w gospodarce europejskiej trwa ożywienie, a oczekiwania inflacyjne w dłuższym terminie są dobrze zakotwiczone. Polityka banku centralnego pozostanie nadal akomodacyjna. Brak działań ze strony ECB był silnym impulsem pro wzrostowym dla euro. Eurodolar był handlowany wczoraj powyżej poziomu 1,3870, a techniczny układ rynku sprzyja testowi maksimum z 2013 roku.

EURUSD

Na eurodolarze obserwujemy silny impet wzrostowy. Co prawda świeca tygodniowa się jeszcze nie zamknęła, ale ma ona szansę wyglądać naprawdę imponująco z perspektywy ostatnich trzech tygodni. Analiza techniczna sprzyja dalszym wzrostom w okolice 1,39, gdzie znajduje się najbliższy opór. Przełamanie maksimum z 2013 roku na poziomie 1,3893 będzie impulsem do ruchu w rejon 1,40 w średnim terminie, pod warunkiem że dane NFP nie zmienią istotnie obrazu rynku.

Reklama

AUDUSD

W krótkim i średnim terminie obserwujemy zmianę trendu na AUDUSD. Silna wyprzedaż waluty amerykańskiej przyczyniła się do przełamania istotnego oporu w rejonie 0,9080 i otworzyła drogę do dalszych wzrostów na tej parze. Ponadto wczoraj para wyłamała się górą z chmury ichimoku, co dodatkowo było sygnałem do kontynuacji aprecjacji AUDa względem USD. Najbliższy opór to okolice 0,9165.