Dzisiaj z gospodarki amerykańskiej nie są publikowane żadne istotne dane, natomiast z Europy poznamy produkcję przemysłową ze strefy euro. Analitycy oczekują, że produkcja wzrosła w styczniu o 0,5% w ujęciu miesięcznym oraz o 1,9% w skali roku. Lepsze dane mogą ograniczyć poranne spadki na eurodolarze, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że na wykresie dziennym zaczyna się tworzyć układ spadkowy. Co więcej, wczoraj Constancio z ECB powiedział, że rynek nie do końca wsłuchał się w słowa ECB wskazując, że bank centralny w dalszym ciągu może użyć dostępnych narzędzi takich jak obniżka stóp procentowych czy QE3. Warto zwrócić uwagę na to, czy i jak inni członkowie ECB (Mersch, Coeure) odniosą się do tej kwestii podczas swoich dzisiejszych wystąpień? Jeśli ich stanowiska będą podobne, to euro może nieco stracić na wartości.

Dziś w nocy poznamy decyzję RBNZ w sprawie stóp procentowych, której będzie towarzyszyła konferencja prasowa. Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie, gdyż zgodnie z konsensusem rynkowym dziś ma nastąpić zacieśnienie polityki monetarnej. Oczekuje się, że główna stopa procentowa wzrośnie o 25pb do poziomu 2,75%. To byłby punkt zwrotny w dotychczasowej polityce monetarnej RBNZ, ponieważ w przeciągu ostatnich trzech lat bank centralny utrzymywał stopę referencyjną na stałym poziomie 2,5% w celu stymulacji gospodarki. Ponadto publikowane w ostatnim czasie dane z gospodarki były pozytywne. W oczekiwaniu na decyzję NZDUSD handlowany jest tuż poniżej istotnej strefy oporu w rejonie 0,8500-0,8540. Para pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, jednak będzie potrzebowała silnego impulsu do przełamania wspomnianej strefy oporu.

EURPLN

Presja na złotego utrzymuje się. Sukcesywnie EURPLN znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych. Dodatkowo negatywnym czynnikiem dla PLN jest spadek apetytu na ryzyko. Silny opór wyznacz rejon 4,24-4,2450 wyznaczony prze linie poprowadzone po ostatnich maksimach lokalnych. Najbliższe wsparcie w postaci SenkouA znajduje się na poziomie 4,2080 na wykresie w skali dziennej.

Reklama

NZDUSD

NZDUSD pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. Para handlowana jest tuż poniżej istotnej strefy oporu 0,8500-0,8540, której ewentualne przełamanie doprowadzi do dalszej aprecjacji NZD względem USD. Na wykresie dziennym tenkan sen wyznacza najbliższe wparcie na poziomie 0,8430.