Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało lutową inflację bazową w tym ujęciu na 0,5-1,3 proc. przy średniej w wysokości 0,99 proc. Po publikacji niższych od oczekiwanych danych o inflacji CPI za luty, część ekonomistów sygnalizowała jednak, że obecnie oczekują niższych poziomów inflacji bazowej.

NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła w styczniu 0,1 proc. i 0,4 proc. w lutym w ujęciu rocznym wobec 0,3 proc. w grudniu.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła styczniu 0,5 proc. i tyle samo w lutym wobec 1,4 proc. w grudniu.

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła po 0,4 proc. styczniu i w lutym wobec 0,5 proc. w grudniu.

Reklama

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) wyniósł 0,5% r/r w styczniu i 0,7 proc. rok do roku w lutym bieżącego roku wobec 0,7 proc. rok do roku w grudniu 2013 r.

Wskaźniki inflacji bazowej za styczeń są publikowane w marcu, wraz ze wskaźnikami za luty. Spowodowane jest to zmianami struktury wag towarów i usług konsumpcyjnych, których Główny Urząd Statystyczny (GUS) dokonuje na początku każdego roku.

>>> Czytaj też: Polaków stać na mniej. Dochody stoją w miejscu, trzeba ciąć koszty