Fed najprawdopodobniej utrzyma dotychczasowe tempo wygaszania programu QE, co skutkowałoby zakończenie programu skupu aktywów jesienią tego roku. Fed odstąpił od kryterium spadku stopy bezrobocia do 6,5% jako warunku ewentualnej podwyżki stóp. Kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zmianie kosztu pieniądza będzie rozwój sytuacji na rynku pracy, a także inflacja. Głównym celem Fed pozostaje maksymalizacja wzrostu zatrudnienia i inflacja na poziomie 2,0%.

Zgodnie z zapowiedziami Fed wysoce akomodacyjna polityka ma zostać jeszcze utrzymana przez dłuższy czas, jednak nowe projekcie stóp procentowych wystraszyły rynki i stały się impulsem prodolarowym. Zgodnie z nimi do końca 2015 roku stopy wzrosną do 1,0% podczas gdy jeszcze w grudniu członkowie FOMC oceniali, że będzie to wzrost do 0,75%. Co więcej podczas konferencji prasowej Janet Yellen stwierdziła, że stopy procentowe mogłyby zostać już podwyższone wiosną 2015 roku,, mniej więcej pół roku po zakończeniu programu QE3, co zostało odebrane jako jastrzębi sygnał ze strony szefowej Fed. W reakcji na tą wypowiedź dolar zaczął silnie zyskiwać na wartości, a indeksy akcji spadać. Spadki na eurodolarze wyhamowały tuz powyżej kluczowego poziomu 1,3800, który był jednak już testowany w dniu dzisiejszym.

Po decyzji SNB o niezmienianiu stóp procentowych i podtrzymaniu deklaracji o obronie minimalnego kursu wymiany EURCHF w dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na dane z USA. Jak co tydzień poznamy bezrobocie tygodniowe. Analitycy oczekują wzrostu nowo zarejestrowanych bezrobotnych do 325 tys. w ubiegłym tygodniu. Ponadto poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz indeks Fed z Filadelfii. Po słabym odczycie wskaźnika w lutym konsensus rynkowy zakłada, że w marcu nastąpi wzrost aktywności w przemyśle. Analitycy oczekują wzrostu indeksu do 3,8 pkt. z -6,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Lepsze publikacje z gospodarki amerykańskiej powinny stanowić dodatkowy impuls do aprecjacji dolara.

EURUSD

Reklama

Na wykresie dziennym EURUSD pojawiła się duża świeca spadkowa. Para przełamała dziś poziom 1,38, co jest symptomem do dalszych spadków na tej parze. Techniczny układ rynku zmienia się na korzyść USD. Najbliższe wparcie znajduje się na poziomie 1,3780 w postaci zniesienia 38,2% Fib całości fali wzrostowej ukształtowanej w tym roku.

GBPUSD

Wczorajsze poranne wzrosty na GBPUSD zostały zanegowane. Silna aprecjacja dolara po wystąpieniu Janet Yellen przyczyniła się do tego, że z dużym prawdopodobieństwem kolejna świeca tygodniowa na GBPUSD będzie spadkowa. Para testuje obecnie tenkan sen w interwale tygodniowym. Skuteczne przełamanie tego poziomu może przyczynić się do spadków w rejon 1,6340.