Luksusowy apartamentowiec Złota 44 okazał się największą finansową porażką grupy Orco w 2013 roku - przyznała spółka. Inwestor chce sprzedać cały projekt. Kurs spółki nurkuje o ponad 10 proc.

Orco Property Group planuje w najbliższych miesiącach m.in. sprzedaż warszawskiego projektu Złota 44 oraz podjęcie decyzji, które aktywa w Europie Środkowej należy pozostawić w portfelu, a które sprzedać, poinformowali prezes Tomáš Salajka i dyrektor zarządzający Jiří Dedera.

Tuż przed godziną 10:00 akcje Orco Property Group notowane na GPW traciły 10,33 proc. Za jeden walor inwestorzy płacili 4,95 zł.

Reklama

"Nadchodzące miesiące będą poświęcone restrukturyzacji pozostałego portfolio środkowoeuropejskiego oraz zdefiniowaniu zakresu działalności poprzez przede wszystkim sprzedaż projektu Złota 44 w obecnym stanie oraz przejrzenie portfolio w celu ustalenia, które aktywa należy zatrzymać i/ lub rozwijać, a które powinny zostać sprzedane, aby wspierać poprawę jakości portfolio" - napisali Salajka i Dedera w liście do akcjonariuszy, dołączonym do raportu rocznego.

Kolejne decyzje to rozwiązanie kwestii refinansowania kompleksu turystycznego Suncani Hvar, a także aktywów węgierskich i polskich, dodali.

Podkreślili, że nowy zarząd Orco pracuje obecnie nad zapewnieniem stabilnych operacyjnych przepływów gotówkowych i tworzeniem wartości dla akcjonariuszy.

Przypomnieli też, że w 2013 r. Orco odnotowało 252 mln euro odpisów, z czego Złota 44 stanowi ponad połowę.

"Zarząd jest szczególnie zaniepokojony potencjalnymi reklamacjami gwarancyjnymi ze strony banków finansujących projekt Złota 44 oraz portfolio w Budapeszcie. Rada dyrektorów postanowiła sprzedać część aktywów, aby móc sprostać tym ryzykom" - tłumaczą przedstawiciele zarządu.

Tydzień temu Orco podało, że Tomáš Salajka został powołany na stanowisko dyrektora generalnego (CEO) Orco Property Group, a Jiří Dedera - dyrektora zarządzającego. Jednocześnie Orco rozwiązało kontrakty z dotychczasowym zarządem w składzie: Jean-François Ott, Nicolas Tommasini, Aleš Vobruba i Brad Taylor.

Ott, który jest założycielem spółki i jej dotychczasowym prezesem, będzie teraz prezesem rady dyrektorów.

Orco Property Group jest inwestorem, deweloperem oraz zarządcą aktywów działającym na środkowoeuropejskim rynku nieruchomości i usług hotelarskich. Działa w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej, koncentrując się na rynku czeskim, węgierskim, polskim, rosyjskim, chorwackim, niemieckim i słowackim. Siedziba główna Orco Property Group mieści się w Luksemburgu, a firma notowana jest na Paryskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na platformie Euronext, jak również na parkietach w Pradze, Warszawie i Budapeszcie.

Złota 44 w Warszawie, najwyższy apartamentowiec w UE / Media
Złota/Apartamentowiec Złota, basen na 8 piętrze / Media