Na koniec dnia rynek akcji źle przyjął słabe wyniki JP Morgana. Efektem tego były dalsze obniżki dochodowości DE10Y i US10Y odpowiednio o 2 pb., dalej pozostając na zaskakująco niskich jak na obecny stan gospodarki światowej poziomach. Procesu tego nie odwrócił wyższy niż oczekiwano odczyt wskaźnika nastrojów konsumentów Michigan.

Krajowe papieru nie podążyły w piątek ścieżką, po której wędrował dług na rynkach bazowych. Ich rentowności wzrosły o 2 pb. w segmencie 2Y, 5 pb. w 5Y i 4 pb. w segmencie 10Y. Krzywa IRS przesunęła się w górę o 3-4 pb. Zmianom tym towarzyszyły niewielkie wzrosty cen ryzyka kredytowego CDS krajów południa Europy oraz spadki w przypadku polskich CDS.
W poniedziałek spodziewamy się wyhamowania podwyżek dochodowości krajowego długu, zaś w dalszej części tygodnia kontynuacji ich spadków. Wpływ na wyceny będzie mieć sytuacja na Ukrainie, gdzie po pewnej stabilizacji w ostatnich tygodniach spodziewamy się wzrostu napięcia w związku z ostrą krytyka ostatnich działań Rosji przez USA i Wielką Brytanię.

Większego znaczenia dla rentowności krajowego długu oraz papierów niemieckich i amerykańskich nie powinny mieć dzisiejsze publikacje danych o produkcji przemysłowej w strefie euro (prawdopodobnie będzie ona powyżej oczekiwań na poziomie 1,5% r/r) oraz sprzedaży detalicznej w USA (tu także odczyt powinien być lepszy niż spodziewane 0,5% m/m).
W dalszej części tygodnia pomagać krajowym papierom dłużnym powinny publikacje niższych niż oczekuje rynek danych o inflacji z Polski oraz danych ZEW w Niemiec. Ponadto oczekujemy większego popytu na obligacje za sprawą spodziewanego 25-tego kwietnia wykupu papierów PS0414 i odsetek (ok. 21,5 mld PLN). Wpływ tego czynnika ustanie naszym zdaniem z końcem tego tygodnia. W perspektywie końca miesiąca oczekujemy zmiany trendu i wzrostów dochodowości na krajowym rynku długu, co będzie związane z pewnym odreagowaniem po wykupie PS0414. Drugim czynnikiem jest spodziewane osłabienie pozytywnego wpływu spekulacji na temat europejskiego QE na obniżki dochodowości na rzecz negatywnego wpływu spodziewanych lepszych bieżących danych makro z USA. Skala tych ruchów w górę nie powinna jednak przekroczyć 10 pb. w długi końcu i 5 pb. w krótkim końcu. Nad rynkiem w dalszym ciągu będzie naszym zdaniem wisieć widmo wolniejszego tempa odbicia w Europie i negatywnego wpływu konfliktu na Ukrainie na stosunek inwestorów do ryzyka.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama