Takie wnioski płyną z opinii byłych urzędników państwowych oraz specjalistów zajmujących się wprowadzeniem sankcji.

Sekretarz Stanu John Kerry spotkał się w piątek w Genewie z przedstawicielami Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej, by przedyskutować sytuację we wschodniej Ukrainie. Strony doszły do porozumienia. Na jego mocy wszystkie uzbrojone grupy na terenie Ukrainy mają zostać rozwiązane, a okupujący budynki administracyjne i użyteczności publicznej lub place mają rozejść się do domów. Nadzór nad realizacją porozumienia ma przejąć misja OBWE. Czytaj dalej o szczegółach porozumienia.

Gdyby okazało się, że osiągnięte porozumienie jest jałowe, USA są w stanie wprowadzić kolejne sankcje wobec otoczenia prezydenta Rosji. Konkretne przemysłowe sankcje są jednym z rozwiązań – mówili oficjele w prywatnych rozmowach, prosząc o anonimowość. Eksperci twierdzą, że mogą one doprowadzić do znaczących rezultatów.

- Największą bronią spośród narzędzi nacisku na Rosję mogą być sankcje podobne do tych, jakie zastosowaliśmy w przypadku Iranu. Chodzi o wykluczenie Rosji z międzynarodowych rynków finansowych – mówi William Pomeranz, zastępca dyrektora Instytutu Kennan, zajmującego się zaawansowanymi badaniami nad rosyjską problematyką w Centrum Woodrow’a Wilsona w Waszyngtonie. – Rosjanie boją się i chcieliby uniknąć tego typu sankcji – dodaje.

Reklama

Prezydent Obama unikał szczegółów, zapewniając o nowych sankcjach podczas wczorajszego wywiadu dla CBS News. Zostaną one zastosowane, jeżeli Putin nie przestanie wspierać separatystów oraz nie wycofa wojsk ze wschodniej Ukrainy.

- Decyzje Putina są złe nie tylko dla Ukrainy, w dłuższej perspektywie będą złe dla Rosji – powiedział prezydent.

>>>Barack Obama bardzo wyraźnie dał do zrozumienia, że w jego opinii Rosja jest dziś słaba - zarówno militarnie, jak i gospodarczo. Czytaj dalej na ten temat.

Uprawnienia Skarbu Państwa

Amerykański Skarb Państwa ma uprawnienia do zamrożenia dostępu Rosji do pożyczek bankowych, kart kredytowych, rozliczeń oraz regulacji finansowych. To w zasadzie wypchnęłoby Moskwę z globalnych rynków - mówi Robert Kahn z Kolegium do Spraw Stosunków Międzynarodowych.

Skarb Państwa może rozszerzyć listę specyficznych transakcji, które zostaną wyznaczone do zablokowania, zakomunikować je Rosjanom, a następnie postępować zgodnie z ostrzeżeniami – mówi Kahn, były urzędnik Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Skarbu Państwa oraz Rezerwy Federalnej.

USA objęło sankcjami jak dotąd dwa przedsiębiorstwa, OAO Bank Rossija oraz Chernomorneftegaz - krymską firmę wydobywającą gaz ziemny. Sankcje dotknęły także separatystycznych krymskich liderów oraz oligarchów mających powiązania z Putinem, takich jak Giennadij Timczenko, który jest częściowym właścicielem firmy Novatek, producenta gazu ziemnego.

>>>Czytaj też: UE jest gotowa rozmawiać z Rosją o bezpieczeństwie energetycznym

Banki w centrum uwagi

Blokowanie chociażby jednego banku ma większą siłę oddziaływania niż sankcje w stosunku do indywidualnych osób albo firm z innych branż – mówi Douglas Jacobson, prawnik z Jacobson Burton PLLC.

- Ma to pośredni wpływ na funkcjonowanie dotkniętych sankcjami podmiotów, ponieważ duże amerykańskie, japońskie oraz inne zachodnie banki będą znacznie mniej skłonne do współpracy z rosyjskimi bankami, które mogą być zablokowane przez USA.

Siła kar finansowych została zademonstrowana, gdy sankcjami polegającymi na blokadzie usług oferowanych przez MasterCard i Visa dla klientów został objęty Bank Rossiya.

Wcześniej amerykański Skarb Państwa zastosował rozległe sankcje w stosunku do Iranu. Działania te były prowadzone we współpracy z Unią Europejską, a ich celem było wykluczenie Iranu z systemu usług bankowych oraz zapewnienie pożyczkodawcom przestrzegania sankcji.

Państwowe kary

Pod groźbą poważnych kar za naruszenie sankcji JP Morgan zawiesił czasowo transakcje płatności w wysokości do 5 tys. dolarów dla rosyjskiej firmy, która nie znalazła się na czarnej liście. Transakcje mogą zostać wykonane w tym miesiącu, w wyniku decyzji amerykańskiego regulatora.

- Ponieważ tego typu sankcje finansowe są oparte o interpretacje banków, które obawiając się kar przeprowadzają jeszcze mniej transakcji, niż wymagają od nich regulacje, konsekwencje wprowadzenia sankcji mogą się okazać znacznie bardziej poważne niż pierwotnie zakładano – powiedział były urzędnik CIA, Paul Pillar. – Dokładnie to stało się w przypadku Iranu – dodaje.

W sprawie Iranu amerykańskim sankcjom towarzyszyły europejskie. W przypadku Rosji kooperacja z innymi znaczącymi światowymi graczami nie będzie konieczna – mówi Anders Aslund z Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie.

USA ma ogromny wpływ na rynek finansowy od momentu, gdy świat się zglobalizował – mówi Aslund. Wprowadzenie sankcji na cztery główne państwowe rosyjskie banki będzie miało wielki negatywny wpływ na Putina i jego sojuszników w kraju – dodaje.

>>>Blisko czterogodzinny program telewizyjny, w którym Władimir Putin odpowiadał na pytania rodaków, zdominowały tematy dotyczące relacji międzynarodowych, głównie z Ukrainą. Zobacz tutaj, co ciekawego powiedział Putin