Komisja Europejska gotowa na konsultacje z Rosją i Ukrainą w sprawie dostaw gazu. Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zaproponował dziś ministrom energetyki tych krajów - Aleksandrowi Nowakowi i Jurijowi Prodanowi - pierwsze spotkanie w tej sprawie. Data i miejsce rozmów - według Brukseli - nie zostały jeszcze ustalone.

Rzecznik prasowy komisarza poinformował, że Oettinger jest gotowy "natychmiast" omówić z partnerami z Rosji i Ukrainy kwestie poruszone przez szefa Komisji Europejskiej w zeszłotygodniowym liście do prezydenta Władimira Putina. Jose Manuel Barroso napisał w nim, że wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona. Odniósł się w ten sposób do ostrzeżeń ze strony Moskwy dotyczących częściowego lub całkowitego przerwania dostaw gazu na Ukrainę w związku z długiem Kijowa wobec Gazpromu.

Barroso podkreślił też obowiązek wypełnienia kontraktów gazowych Gazpromu zawarte z państwami członkowskimi. Trójstronne konsultacje - zdaniem szefa Komisji - powinny pomóc uniknąć "skrajnego scenariusza" i zabezpieczyć dostawy gazu, a zarazem ułatwić współpracę nad modernizacją ukraińskiej sieci przesyłowej.

>>> Teraz "widać prawdziwe intencje Moskwy", stwierdził Tusk o gotowości do interwencji zbrojnej Moskwy krótko po porozumieniu w Genewie. Były prezydent Kwaśniewski dodaje, że Rosja będzie destabilizować Ukrainę przez lata. Tusk: przygnębiające konsekwencje umowy z Genewy

Reklama

Tusk z Merkel o unii energetycznej w Berlinie

Sprawa europejskiej unii energetycznej będzie jednym z tematów rozmów premiera Donalda Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier w piątek będzie w Berlinie. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że temat współpracy energetycznej jest w Niemczech traktowany poważnie.

Seibert poinformował, że niemiecki rząd analizuje projekt unii energetycznej zgłoszony przez premiera Donalda Tuska. Sprawa będzie omawiana w piątek, kiedy premier złoży wizytę w niemieckiej stolicy. Donald Tusk zaproponował utworzenie unii energetycznej w artykule opublikowanym w dzienniku „Financial Times”. Premier przekonywał, że skoro Unia Europejska wspólnie kupuje uran do elektrowni atomowych, to tak samo należałoby kupować gaz, aby zabezpieczyć sobie dostawy. Szef rządu zwracał uwagę, że zbytnia zależność od surowców z Rosji osłabia Europę.

Jednocześnie Komisja prowadzi rozmowy z Ukrainą i Słowacją na temat możliwości odwróconego przepływu gazu na Ukrainę. W czwartek komisarz Oettinger spotka się w tej sprawie w Bratysławie z ministrami Ukrainy i Słowacji.

>>> Prace nad trzecim etapem sankcji wobec Rosji cały czas trwają, zapewnia Bruksela. Bez względu na groźby z zewnątrz, takie jak ostrzeżenia rosyjskiej huty NLMK o "katastrofalnych skutkach" sankcji dla gospodarki.Rosyjska huta stali grozi wyjściem z Europy. Stal nie dotrze na budowy