Donald Tusk zapowiedział to po rozmowach w Bratysławie z premierami Grupy Wyszehradzkiej. W stolicy Słowacji trwa forum bezpieczeństwa GLOBSEC.

Premier Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że te regionalne ustalenia mogą pomóc w forsowaniu w Brukseli unii energetycznej. Nad "mechanizmem solidarności gazowej" będą pracować ministrowie i eksperci z państw grupy Wyszehradzkiej. Szczegółów na razie brak. - Ten mechanizm wypracowany regionalnie będzie motywującym przykładem dla całej Unii - przekonywał Tusk.

Polski premier odniósł się również do publikacji w niemieckiej prasie, z której miałoby wynikać, że unijny komisarz do spraw energii odrzuca pomysł dotyczący unii energetycznej. - Ciesze się, że komisarz sprostował uproszczone komunikaty prasowe. Zdajemy sobie sprawę, że wspólne zakupy gazu budzą najwięcej kontrowersji. Podczas ostatniej rozmowy z Guentherem Oettingerem ustaliliśmy, że o tym będą rozmawiać eksperci - przypominał premier.

Komisja Europejska tłumaczy, że Guenther Oettinger nie jest przeciwny idei unii energetycznej, a jedynie kwestionuje tylko jeden z kilku jej założeń. Zastrzeżenia komisarza budzi pomysł wspólnych zakupów gazu i ustalanie jednej ceny surowca w Europie. - Guenther Oettinger uważa, że nie mogą być one ustalane odgórnie i politycznie, ceny powinien regulować rynek - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem rzeczniczka komisarza Sabine Berger.

Reklama

Według Guenthera Oettingera, w zrównywaniu cen we Wspólnocie pomoże ściślejsza integracja unijnego rynku energetycznego, większa konkurencja na nim, odejście od uzależnienia cen gazu od ropy. A poza tym także poprawa infrastruktury i budowa łączników pozwalających na przesył surowców między krajami. „A to właśnie niektóre z założeń proponowanej przez Polskę unii energetycznej” - dodała rzeczniczka.

Przypomniała, że podczas niedawnej wizyty komisarza Oettingera w Warszawie uzgodniono powołanie grupy roboczej z udziałem ekspertów Polski i Komisji, którzy mieliby omówić pomysł wspólnych zakupów gazu we Europie, ale z uwzględnieniem procesów rynkowych.

>>> Czytaj również: PGNiG szuka węglowodorów. Firma rozpoczęła odwierty na Pomorzu