Dziennik Gazeta Prawna

We współczesnej konsumenckiej Polsce nie opłaca się rodzić dzieci

Gdyby wziąć w rękę kalkulator oraz sporządzić tabelę plusów i minusów, to nijak nie wychodzi, że warto mieć dzieci. To wybór na wskroś nieracjonalny.
Taka jest opinia jednej z moich koleżanek, która nie skończyła jeszcze trzydziestki. Ona się na to pisze, ale rozumie, że nie każdy ma ochotę.

Czytaj więcej >>>

Reklama

Santorski: Kultura folwarku przetrwała w polskich firmach

To od jego woli, kaprysu, nastroju chwili zależy, co się stanie z firmą i z jej pracownikami. Pan mówi, co i jak zrobić. Jak ma dobry humor – pochwali. Jak jest wściekły – zgani, nakrzyczy, wyrzuci z pracy. Zakuje w dyby. Folwark ma się dobrze - mówi w wywiadzie Jacek Santorski, psycholog biznesu.

Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

Europa na ujemnej stopie. Czy kurs euro spadnie poniżej 4 zł?

Europejski Bank Centralny po raz pierwszy w historii obniżył stopę depozytową poniżej zera, do poziomu -0,1 proc. Cel? Rozkręcenie gospodarki.

Ujemna depozytowa stopa procentowa oznacza, że bankom komercyjnym praktycznie przestaje się opłacać przechowywanie pieniędzy na rachunkach EBC. Jeżeli wpłacą do niego pieniądze, stracą nam tym teraz 0,1 proc. w skali roku. Nigdy wcześniej żaden duży bank centralny nie zdecydował się na takie posunięcie. Choć takie eksperymenty przeprowadzały mniejsze banki centralne, np. duński.
Czytaj więcej >>>

Flis: Kwoty wyborcze dla kobiet nie mają sensu

- Bez rozpoznawalności medialnej nawet same jedynki na listach kobietom nie pomogą, i tak przegrają z popularnymi mężczyznami - mówi dr Jarosław Flis, socjolog UJ. Wyniki eurowyborów wskazują, że same kwoty wyborcze nie zadziałały. Dostało się jedynie 12 pań. Wzrósł natomiast odsetek przegranych.
Socjolog omawia sztuczki wyborcze partii.
Czytaj więcej >>>

E-mailem po wyrok, czyli cyfryzacja sprawiedliwości

Sąd elektroniczny przestaje sobie radzić z lawiną pozwów. Rewolucja w polskich sądach. Papier i urzędników wypierają e-maile, loginy, konta, kliki. Czy w najbliższej dekadzie wyroki będzie wydawać nieomylny, ale bez serca e-sędzia? - rozmowa z Wojciechem Hajdukiem, wiceministrem sprawiedliwości odpowiedzialnym za informatyzację sądów, byłym prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach
Czytaj więcej >>>

Kongres wiedeński Putina

Wielkoruscy imperialiści i europejska skrajna prawica potajemnie spotkali się w Wiedniu. Reaktywują XIX-wieczne Święte Przymierze, by walczyć z laickim modelem demokracji liberalnej i sławić imię Władimira Putina.
"Powstaje eurazjatycka międzynarodówka" - tak nową inicjatywę tytułuje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", nawiązując przy tym do rosyjskich planów budowy Unii Eurazjatyckiej, która miałaby rywalizować z Unią Europejską.
Czytaj więcej >>>

Amerykanie chcą pokoju z talibami

Po wymianie pięciu afgańskich dowódców talibów na amerykańskiego żołnierza Biały Dom liczy na nawiązanie rozmów pokojowych. Jednak w tej kwestii talibowie są coraz mocniej podzieleni.
Czytaj więcej >>>

KE do Bułgarii: wstrzymajcie budowę South Stream. Zagraża UE

Komisja Europejska domaga się od Bułgarii, by wstrzymała budowę planowanego przez Gazprom gazociągu South Stream. Stawką w tym sporze jest bezpieczeństwo energetyczne Europy i wiarygodność unijnego prawa.

- Komisja Europejska zapewni, by wszystkie projekty infrastruktury energetycznej w Unii Europejskiej takie jak South Stream były w 100 proc. zgodne z unijnymi zasadami w dziedzinie energii, konkurencji, zamówień publicznych - zapowiedział w środę na konferencji prasowej przewodniczący KE José Manuel Barroso. Potwierdził też oficjalnie, że Komisja wszczęła procedurę o naruszenie unijnego prawa przez Bułgarię w związku z planami budowy kluczowego odcinka gazociągu South Stream.
Czytaj więcej >>>

Dzień wolności hipotecznej. Zarobiłeś już na raty kredytu?

Statystyczny polski kredytobiorca dopiero dziś przestał zarabiać na raty spłaty kredytu mieszkaniowego, których w tym roku oczekuje bank. Z tak dużym obciążeniem musi żyć coraz więcej Polaków. Skali stresu i wyrzeczeń, które temu towarzyszą, nie zobrazują żadne statystyki. Sęk w tym, że dla większości spośród tych, którzy marzą o własnym lokum, kredyt jest warunkiem osiągnięcia tego celu.

Czytaj więcej >>>

Miasta przyszłości bez szklanych domów. Będą tam fabryki i szklarnie

Jak będą wyglądały nasze miasta w przyszłości? Czy będą to zeroemisyjne osady, po których nie jeździ się samochodem? A może ulice pomiędzy nowoczesnymi fabrykami a hodowlą pomidorów?

Co zepsuło miasta na całym świecie? - Modernizm i motoryzacja! - odpowiada bez wahania Jan Gehl, duński architekt i urbanista.
Czytaj więcej >>>

Polska The Times

Juncker czy Lagarde – kto szefem Komisji Europejskiej?

Trwa spór pomiędzy rządem brytyjskim a Angelą Merkel o to, kto zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej. Stawką jest wyjście wielkiej Brytanii z Unii. Więcej – w papierowym wydaniu gazety.

Obama pilnie potrzebuje sukcesu w polityce zagranicznej

Istnieje doktryna Obamy w polityce zagranicznej. Jego doradcy sprowadzili ją do czterech słów: nie robić nic głupiego. Barack chce życzliwego i elastycznego przywództwa, które opiera się na międzynarodowej pracy zespołowej. W przypadku Syrii sparaliżowała go ostrożność, z Putinem – osobista irytacja.
Więcej – w papierowym wydaniu gazety.

D-Day przyćmił wszystkie operacje

Żadnej innej operacji nie można porównać pod względem rozmachu i znaczenia militarnego do lądowania aliantów w Normandii w 1944 r.

Historycy są co do tego zgodni, operacji „Overlord”, inwazji aliantów we Francji 6 czerwca 1944 r., nic nie dorównuje. Gdyby lądowanie się nie powiodło, zaplanowanie podobnej kampanii wymagałoby co najmniej dwóch lat pracy.
Więcej – w papierowym wydaniu gazety.

Puls Biznesu

Wybuchowy problem kolejarzy

Wojsko może utrudnić PKP realizację flagowej inwestycji na terenie warszawskiego Dworca Gdańskiego - pisze "Puls Biznesu". Jak czytamy w gazecie przez dworzec przebiega strategiczna dla armii trasa kolejowa, którą transportowana jest między innymi amunicja i miny. Oznacza to, że wszelkie inwestycje związane z trasą kolejową oraz jej najbliższym sąsiedztwem muszą być konsultowane z MON. Bezpośrednio zajmuje się tym Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk. To właśnie ta instytucja powinna zaopiniować - przynajmniej w części - zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego w przypadku inwestycji planowanej przez PKP. Czytaj więcej >>>

Legenda PRL-u wchodzi na giełdę

Po kilku nieudanych próbach sprzedaży Horteksu inwestorowi strategicznemu, właściciele szykują spółkę do debiutu. Spółka ma być gotowa do wejścia na giełdę za pół roku Zdaniem analityków, Hortex może liczyć na apetyt inwestorów. Do debiutu przygotuje go Ipopema Securities. Jak zaznacza Puls Biznesu, Hortex to jedna z nielicznych świetnie rozpoznawalnych rodzimych marek z czasów PRL-u, które dobrze sobie radzą również w gospodarce wolnorynkowej. Czytaj więcej >>>

Premier chce handlować polskim węglem

Polski węgiel w polskim domu — takiej idei towarzyszy pomysł budowy państwowych składów – pisze Puls Biznesu. Węgiel jest drogi na składzie, mimo że relatywnie tani na zwałach w kopalni. Gdzieś po drodze jego cena rośnie geometrycznie — dociekał na początku maja premier Donald Tusk. Zapowiedział, że chce, by węgiel detaliczny do gospodarstw domowych trafiał z polskich kopalni – pisze gazeta. Czytaj więcej >>>

Eksplozja w polskiej fotowoltaice

W zimowych miesiącach pierwszego kwartału zainstalowano więcej paneli słonecznych niż w całym 2013 roku – pisze Puls Biznesu. W pierwszym kwartale 2014 r. powstało 2,4 MW nowych instalacji fotowoltaicznych (przekształcających energię promieni słonecznych w energię elektryczną). Dla porównania: w całym 2013 r. przyrosło w polskiej fotowoltaice tylko 0,6 MW mocy. Czytaj więcej >>>

Polskie firmy otworzyły sezon polowań

Ożywienie gospodarcze zachęca polskich przedsiębiorców do fuzji i przejęć. Choć przejmujących nie ma aż tak dużo, jak w 2011 roku, ich liczba przez rok wzrosła dwukrotnie. Obecnie taką strategię rozwoju ma co trzecia firma (33 proc.) w Polsce – wynika z badań Grant Thornton, które przytacza Puls Biznesu. Jeszcze rok temu była to zaledwie co szósta (18 proc.). Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

Łatwiej o pracę i podwyżkę

Większość pracodawców dobrze ocenia sytuację finansową firm. Takie nastawienie zachęca do zatrudniania i zwiększania wynagrodzeń – pisze Rzeczpospolita. W najbliższych miesiącach 26 proc. przedsiębiorstw zamierza zwiększyć liczbę pracowników – wynika z danych Randstad i TNS. To o jedną trzecią więcej, niż w ubiegłym roku. Teraz aż 62 proc. firm z optymizmem ocenia swoją sytuacją, a jedynie 7 proc. na nią narzeka. Czytaj więcej >>>

Rodzinne sieci idą pod młotek

Biznes zaczyna przejmować kolejne pokolenie. Ale w ok. 30 proc. firm młodzi nie chcą kontynuować pracy rodziców. Dlatego czeka nas fala przejęć – pisze Rzeczpospolita. Rodzinne firmy niekoniecznie muszą jednak zostać sprzedane. Wielu właścicieli podejmuje bowiem decyzję o wejściu do sieci partnerskich lub franczyzowych. Czytaj więcej >>>

Miliony z akcyzy idą z dymem

Sprzedaż papierosów spada w zawrotnym tempie. Z najnowszych szacunków resortu finansów wynika, że koncerny tytoniowe wpłaciły w kwietniu do państwowej kasy niemal 1,57 mld zł. To o blisko 3,4 proc. mniej niż przed rokiem. Choć podatek akcyzowy wzrósł o 5 proc. także na początku tego roku, jedynie w marcu wpływy budżetowe były wyższe w ujęciu rocznym. Czytaj więcej >>>