Osobom słabo wykształconym coraz trudniej znaleźć pracę, przed tymi z wyższymi kwalifikacjami pojawiają się zaś nowe możliwości - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.

Informatycy, specjaliści od sprzedaży, pielęgniarki - to zawody, w których w ostatnich latach odnotowano duży wzrost zatrudnienia.

Niepokojące spadki widać było z kolei w tych zawodach, które wymagają pracy fizycznej. Liczba osób zatrudnionych w sektorze budowlanym w Grecji, Irlandii czy Hiszpanii między 2011 a 2012 rokiem spadła o połowę.

Największymi ofiarami kryzysu są młodzi ludzie z niskimi kwalifikacjami, wśród których znacząco spadła liczba osób znajdujących zatrudnienie.

Reklama

W Polsce brakuje fachowców

Polska jest wśród krajów, w których - z uwagi na emigrację - coraz bardziej brakuje fachowców.

Razem z Węgrami i Słowacją zostaliśmy zaklasyfikowani do grupy krajów, charakteryzujących się dość dużą grupą osób o średnim wykształceniu, których kwalifikacje odpowiadają potrzebom znaczącego sektora wytwórczego w tych krajach.

Z drugiej jednak strony państwa te tracą coraz więcej wysoko wykształconych pracowników, którzy szukają zatrudnienia na Zachodzie.

>>> Czytaj więcej na temat raportu KE

>>> Polecamy: Bogaci nie martwią się o pieniądze. Zobacz, jakie są problemy elit