Warszawiacy są wyjątkowo zadowoleni z życia w stolicy. Aż 91 procent z mieszkańców biorących udział w badaniu w ramach projektu "Szczęśliwe Miasta" twierdzi, że dobrze im się żyje w Warszawie.

Badania zostały przeprowadzone w 9 miastach świata na zlecenie Grupy Lafarge (czyt Lafarż)..

Magdalena Kicińska z firmy Lafarge wyjaśnia, że dlaczego warszawiacy lubią stolicę. Cenią sobie w stolicy możliwość rozwoju zawodowego, to że w mieście jest dużo zieleni i jest bezpiecznie. Przeszkadza im za to hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Tomasz Sobierajski socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że wyjątkowo ciekawym elementem badania jest to, że mieszkańcy oceniają iż w stolicy nie czują się samotni.

Problemem wielkich miast - tłumaczy Sobierajski - jest poczucie samotności, co podkreśla aż 2/3 mieszkańców Rio de Janeiro czy Chicago. W przypadku Warszawy zaledwie 1/3 mieszkańców odczuwa samotność, co - zdaniem socjologa - w tak wielkiej aglomeracji jest niezwykłe.

Reklama

Podobne badania zostały przeprowadzone w Barcelonie, Madrycie, Paryżu, Chicago, Rio de Janeiro, Bombaju, Algierze i chińskim Chongqing. W sumie w badaniu wzięło udział 5445 osób a Warszawa zajęła jedno z najwyższych miejsc w tym rankingu.

>>> Polecamy: Stadion Narodowy zarabia na siebie. A co z innymi?