"Wykonanie odwiertu nastąpi na przełomie III i IV kwartału tego roku. Operatorem i wykonawcą prac będzie PGNiG. Zaangażowanie spółki Chevron polegać będzie na współfinansowaniu prac" - powiedziała Gajewska, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Wyniki prowadzonych prac będą znane 6-8 miesięcy od zakończenia wierceń, wtedy spółki zdecydują o ewentualnych dalszych pracach na Lubelszczyźnie, dodała.

"Giełdowa spółka nie podaje szczegółów finansowych dotyczących porozumienia, informując, że stanowią one tajemnicę obu firm" - czytamy dalej w gazecie.

Pod koniec marca PGNiG i Chevron podpisały wstępną umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków na czterech koncesjach w województwach lubelskim i podkarpackim (Tomaszów Lubelski i Wiszniów-Tarnoszyn należące do PGNiG oraz Zwierzyniec i Grabowiec należące do Chevronu). "Rz" zwraca uwagę, że umowa umożliwia nie tylko wykonanie odwiertu, ale i wymianę danych geologicznych oraz doświadczeń, obniżenie kosztów, rozłożenie ryzyka oraz przyspieszenie poszukiwań.

Reklama

>>>> Czytaj też: Chevron i PGNiG rozpoczynają wspólne poszukiwania gazu łupkowego w południowo-wschodniej Polsce

PGNiG w tym roku wykonało trzy odwierty, wszystkie na Pomorzu. Do końca przyszłego roku PGNiG planuje wykonać 22 odwierty. Potem ma określić, jakimi zasobami gazu z łupków dysponuje, czy i gdzie możliwe jest rozpoczęcie przemysłowej eksploatacji. Takie informacje chce mieć po przeanalizowaniu danych, czyli prawdopodobnie w pierwszej połowie 2016 r., podała także gazeta.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.

>>> Czytaj też: Zawisza: Szansa na gaz z USA to argument Polski w rozmowach z Gazpromem