Każda pomoc humanitarna na wschodnią Ukrainę musi być uzgodniona z rządem w Kijowie. Tak Komisja Europejska komentuje informacje na temat konwoju humanitarnego, jaki w nocy wyruszył spod Moskwy na Ukrainę. Kolumna złożona z 280 samochodów ciężarowych ma wieźć 2 tysiące ton pomocy.
>>> Czytaj też: Dębski: Putin gra o przetrwanie. Zły rozwój sytuacji na Ukrainie zagraża jego władzy
Rzecznik Komisji poinformował, że - według Brukseli - każde wsparcie humanitarne musi być prowadzone przy pełnym poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego oraz w porozumieniu z ukraińskim rządem.
Jak dodał, taka pomoc powinna być dostarczana „w odpowiedni sposób pod przewodnictwem międzynarodowej organizacji humanitarnej”.
Problem ten był omawiany w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej szefa Komisji Jose Barroso z prezydentem Rosji. Barroso przestrzegł w poniedziałek Władimira Putina przed "jednostronnymi działaniami militarnymi na Ukrainie pod każdym pretekstem, w tym humanitarnym".
>>> Czytaj też: Ukraińcy atakują separatystów. Nocne walki artylerii, ostrzał zza rosyjskiej granicy
OBWE chce patrzeć na ręce
Obserwatorzy OBWE będą towarzyszyć konwojowi z pomocą humanitarną, który w nocy wyruszył spod Moskwy i zmierza do Ługańska na Ukrainie. Informację podała agencja Interfaks, powołując się na ukraińskiego mediatora, byłego prezydenta Leonida Kuczmę.
- Konwój rosyjski, a także pomoc ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej dotrze pod auspicjami Czerwonego Krzyża i z eskortą przedstawicieli OBWE przez północno-wschodnią Ukrainę do Ługańska - powiedział Kuczma.
Kolumna złożona z 280 samochodów ciężarowych wiozących 2 tysiące ton pomocy wyruszyła z podmoskiewskiego miasta Naro-Fominsk. Ciężarówki wiozą 400 ton kasz, 100 ton cukru, 62 tony odżywek dla dzieci, 54 tony lekarstw i materiałów medycznych, 12 tysięcy śpiworów i 62 generatory prądotwórcze.
Pomoc humanitarną mieli zebrać biznesmeni z Moskwy i obwodu moskiewskiego. Zaś kolumna samochodów należy do rosyjskiego Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych. To właśnie ten resort zajmuje się między innymi okazywaniem pomocy humanitarnej terenom, które na przykład nawiedziły powodzie czy trzęsienia ziemi.