Najlepiej oceniane pod kątem konkurencyjności przemysłu są Niemcy, Dania, Irlandia i Holandia. Najgorzej m.in. Słowenia i Bułgaria. Polska - razem z 10 innymi krajami - jest w grupie państw, które wykazują niewielkie, ale jednak postępy. Jak powiedział unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Nelli Feroci w Polsce można zauważyć trzy główne problemy.

- Bardzo niski poziom inwestycji w badania i innowacje, brak koniecznych unowocześnień w infrastrukturze energetycznej oraz zbyt duże przeszkody administracyjne dla biznesu - wyjaśnił Feroci.

>>> Czytaj też:Konkurencyjne państwo dobrobytu istnieje. Oto gospodarka Szwecji w pigułce

Jednocześnie, jak dodał komisarz, nasz kraj ma także kilka mocnych stron. - Polska ma dobre wyniki jeśli chodzi o rozwój eksportu, dostęp do finansowania, ponadto rozwinęła duży rynek wewnętrzny z wysokim poziomem popytu - dodał Feroci.

Reklama

Bruksela podkreśla, że przemysł wytwórczy w Unii posiada duży potencjał, który należy wykorzystać do pobudzenia wzrostu gospodarczego. Aby wzmocnić jednak konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw konieczne są działania w trybie pilnym.

>>> Czytaj też: UE: Sankcje wobec Rosji w piątek wejdą w życie. Gazprom "przekonał" niechętnych?