Konkurs będzie ogłoszony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) do końca tego roku.

- Decyzja o wystartowaniu w przetargu jest dla nas oczywista. Posiadana przez nas sieć około 7500 placówek pocztowych i liczba zatrudnionych ponad 25 tysięcy listonoszy może zagwarantować efektywne i bezpieczne usługi pocztowe na terenie całej Polski. Służymy Polakom od ponad 455 lat, zmiany które wdrożyliśmy w ostatnich latach i nowe inicjatywy sprawiają, że jesteśmy dobrze przygotowani na nadejście ery komunikacji cyfrowej - powiedział Jóźkowiak ISBnews.

Podkreślił, że analiza wymagań sprecyzowanych w ustawie Prawo pocztowe z 23 listopada 2012 r. wskazuje, że obecnie tylko Poczta Polska ma zdolność ekonomiczną i techniczną stawianą podmiotowi, który chce przystąpić do konkursu na operatora wyznaczonego.

W świetle przepisów operator wyznaczony powinien posiadać sieć placówek i centrów rozdzielczych, które umożliwią ciągłe świadczenie usług pocztowych, czyli w praktyce - dostarczanie i odbieranie korespondencji pięć dni w tygodniu.

Reklama

Do usług powszechnych zalicza się doręczanie listów do 2 kg, paczek do 10 kg (20 kg, gdy są one nadesłane z zagranicy) i przesyłek dla niewidomych. Ponadto operator wyznaczony powinien być gotowy do wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.

Poczta podkreśla, że nie bez znaczenia jest także kwestia zapewnienia przez operatora wyznaczonego dostępu do właściwej obsługi osób z niepełnosprawnościami np. poprzez przyjmowanie od nich przesyłek w miejscu zamieszkania, doręczania przesyłek bezpośrednio do mieszkań, a nie do skrzynek oddawczych.

Jak poinformował agencję ISBnews rzecznik UKE Dawid Piekarz, przetarg na operatora wyznaczonego zostanie ogłoszony do końca tego roku.

Operator wyznaczony to rozwiązanie wprowadzone przez dyrektywy pocztowe Parlamentu Europejskiego i Rady, aby administracja państwowa mogła wywiązać się ze swojego obowiązku wobec obywateli w zakresie dostępności do powszechnych usług pocztowych. Rozwiązanie to ma pogodzić liberalizację rynku pocztowego z dostępnością dla obywateli podstawowych usług o dobrym standardzie, świadczonych po przystępnej cenie. Aktualnie w większości państwach Unii funkcję operatora wyznaczonego pełnią firmy całkowicie lub częściowo należące do państwa.

Na mocy Prawa pocztowego, Poczta Polska została operatorem wyznaczonym na lata 2013-2015.

>>> Polecamy: TVN na sprzedaż. Zagraniczni giganci mają apetyt na zakupy