Jednym z głównych podmiotów tworzących tą infrastrukturę jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Działaja na polskim rynku już od 20 lat.

KDPW to grupa kapitałowa, która oferuje pełny pakiet usług rozrachunkowych, corporate actions, rozliczeniowych, związanych z gromadzeniem danych, a także zadaniami agencji numerującej. Grupę tworzą dwie spółki: KDPW – pełniąca rolę centralnego depozytu papierów wartościowych (CSD) oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP. W ramach KDPW funkcjonuje także Repozytorium Transakcji – KDPW_TR.

Standaryzacja rynków finansowych w UE

Unia Europejska od kilku lat prowadzi politykę ujednolicenia przepisów dotyczących funkcjonowania rynku finansowego. Efektem tych prac są dyrektywy i rozporządzenia kształtujące nowy ład w Europie. Wpływają one na zmianę modeli biznesowych instytucji odpowiadających za infrastrukturę rynku finansowego w zakresie usług posttransakcyjnych.

Reklama

Nowe rozwiązania prawne w tej sferze wprowadzano po ostatnim kryzysie finansowym. Chodziło o to by zmniejszyć ryzyko działalności instytucji kluczowych dla zachowania stabilności finansowej państwa. Mają też one pomóc w odbudowaniu zaufania inwestorów do rynku, a jednocześnie zniwelować niebezpieczeństwo zaistnienia kryzysu podobnego do tego z roku 2008.

Rynek w odpowiednim standardzie

W związku z tym grupa KDPW realizuje strategię budowania pełnego wachlarza usług posttransakcyjnych w Polsce. W tym celu już w 2011 roku wydzieliła ze struktur KDPW izbę rozliczeniową, wyposażając ją w nowoczesny system zarządzania ryzykiem oparty na metodologii SPAN, wielopoziomowy system gwarantowania, inną niż dotąd kolejność uruchamiania środków w razie niewypłacalności któregoś z uczestników oraz zwiększając poziom jej kapitałów własnych. Aktualnie to 226 mln zł). W dalszym etapie, izba KDPW_CCP stworzyła usługę rozliczania derywatów z rynku międzybankowego (OTC_clearing).

Z kolei w listopadzie 2013 r. Krajowy Depozyt, jako jedna z czterech pierwszych instytucji w Europie, otrzymał autoryzację repozytorium transakcji (KDPW_TR). Jak do tej pory w całej UE działa tylko sześć tego typu podmiotów. Izba KDPW_CCP 8 kwietnia br. uzyskała europejską autoryzację, jako trzecia (z 22, które o nią wystąpiły) izba w Europie. Grupa KDPW przygotuje się już do kolejnego procesu autoryzacji – tym razem centralnego depozytu.
KDPW jest także jedyną instytucją na rynku polskim oraz jedną z niewielu w Europie oferujących tak szeroki wachlarz usług nadawania numerów i kodów dla podmiotów oraz instrumentów z rynku finansowego, takich jak kody ISIN, CFI, FISN, czy numery LEI.

A jakie ma to przełożenie na rynek finansowy? Działające na polskim rynku firmy inwestycyjne, banki i inne podmioty mogą korzystać z usług krajowej infrastruktury rozliczeniowej, wyspecjalizowanej w obsłudze instrumentów, na które uczestnicy zgłaszają największe zapotrzebowanie. W porównaniu do zagranicznych instytucji infrastrukturalnych

Grupa KDPW oferuje adekwatne do wielkości krajowego rynku wymogi i warunki wobec swoich uczestników, gwarantując jednocześnie odpowiedni poziom bezpieczeństwa i jakość usług odpowiadającą międzynarodowym standardom.
W kierunku regionalnego centrum finansowego. Kreowanie usług odpowiadających na potrzeby lokalnego i międzynarodowego rynku ma uzasadniony cel. Zbudowanie i świadczenie kompleksowo usług na podstawie własnych rozwiązań technologicznych, stanowi bowiem unikalną przewagę KDPW nad zagranicznymi konkurentami.

Silna konkurencja międzynarodowa sprzyja marginalizacji małych rynków i globalizacji działania dużych instytucji infrastrukturalnych, które koncentrują swoją działalność w głównych centrach finansowych Unii Europejskiej. Jeżeli Warszawa ma aspirować do miana centrum finansowego regionu silne instytucje infrastrukturalne, zdolne do konkurencji z globalnymi podmiotami, muszą być jednym z istotnych czynników wpływających na powstanie takiego centrum finansowego właśnie nad Wisłą.

Budowanie regionalnego centrum finansowego jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania wielu podmiotów, nie tylko związanych ze sferą finansów, ale także działających w obszarze stymulowania trwałego wzrostu gospodarczego, otoczenia prawnego, usług okołobiznesowych, edukacji, jakości życia. Rozwijając te kompetencje i obszary oraz nieustannie usprawniając rynek kapitałowy Polska osiągnie status centrum finansowego, odpowiadającego aspiracjom i potencjałowi swojej gospodarki.