Polska awansowała na 31. pozycję w rankingu pomyślności gospodarczej, opracowanym przez Legatum Institute, międzynarodowy think tank z Londynu. Ranking ten bada m.in. dobrobyt, wolność osobistą, bezpieczeństwo, jakość edukacji i ochronę zdrowia w danym kraju. W zeszłym roku plasowaliśmy się na 34. miejscu.

Najlepsze noty otrzymaliśmy w kategorii bezpieczeństwo. Zajęliśmy pod tym względem 24. miejsce na świecie. To lepszy wynik niż ten, który osiągnęły np. Stany Zjednoczone czy Japonia. Najgorzej oceniono nas pod względem wolności osobistej (58. pozycja). Tutaj wyprzedzają nas m.in. Urugwaj, Panama czy Burkina Faso. Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą, plasujemy się na 41. pozycji. W kategorii kapitał społeczny zajmujemy 47. miejsce, a w kategorii edukacja - 31.

Jak wynika z raportu Legatum Institute, ponad 13,3 proc. Polaków twierdzi, że teraz jest idealny czas na znalezienie w Polsce dobrej pracy. 79 proc. uważa, że nasz kraj jest dobrym miejscem do otwarcia nowego biznesu. Według prawie 52 proc. ankietowanych Polska jest krajem przyjaznym dla imigrantów.

Z drugiej strony ponad 69 proc. Polaków przyznaje, że problemem polskiej gospodarki jest szerząca się korupcja. Tylko 25 proc. obywateli jest usatysfakcjonowanych z działań, jakie podejmuje rząd w celu walki z ubóstwem.

Reklama

>>> Czytaj też: Szwecja uratuje polską gospodarkę? Eksport rośnie w zawrotnym tempie

Norwegia - kraj dobrobytu

Globalnym liderem w rankingu dobrostanu jest Norwegia. Według Legatum Institute, najmocniejszą stroną tego kraju jest kapitał społeczny.

Drugie miejsce zajmuje Szwajcaria, którą doceniono m.in. za dobrą kondycję gospodarki. Na podium znalazła się także Nowa Zelandia, chwalona za wyjątkową dbałość o wolność osobistą obywateli. W pierwszej piątce planuje się jeszcze Dania i Kanada.

Stany Zjednoczone znajdują się dopiero na 10. pozycji, Wielka Brytania na 13., a Niemcy na 14. Singapur plasuje się na 18. miejscu, a Zjednoczone Emiraty Arabskie na 28. Rosja zajmuje dopiero 68. miejsce, a Ukraina – 63.

Ranking zamykają trzy kraje afrykańskie: Republika Środkowoafrykańska, Czad i Kongo.

ikona lupy />
Media