Jest porozumienie między państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim w sprawie GMO. Negocjacje w tej sprawie zakończyły się w nocy z środy na czwartek.

Kraje członkowskie będą miały większą swobodę we wprowadzaniu zakazu upraw GMO na swoim terytorium niż dotychczas. W 2010 roku Komisja Europejska zaproponowała, aby taki zakaz mógł zostać wprowadzony nie tylko ze względów bezpieczeństwa zdrowia czy środowiska, ale także z powodów "społeczno-ekonomicznych", czy "ochrony gleby".

Bruksela z zadowoleniem przyjęła porozumienie Rady i Parlamentu w tej sprawie uznając, że wychodzi ono naprzeciw oczekiwaniom państw członkowskich by miały one decydujące zdanie w sprawie upraw GMO.

- Ten tekst jest zgodny z zobowiązaniami przedstawionymi przez przewodniczącego Komisji Junckera w jego wytycznych politycznych. Ta Komisja chce dać decyzjom demokratycznie wybranych rządów tę samą wagę, co naukowcom, w sprawach związanych z żywnością i środowiskiem, które są tak ważne, jak uprawy GMO i które dotyczą europejskich konsumentów - powiedział rzecznik Komisji Enrico Brivio.

Reklama

Zawarte porozumienie musi być jeszcze formalnie przyjęte przez Radę i Parlament. Komisja Europejska liczy na to, że uda się to zrobić w ciągu najbliższych tygodni tak, by nowe zasady zaczęły obowiązywać od 2015 roku.