O północy Litwini żegnają lity - swoją narodową walutę.Wielu obywateli boi się jednak podwyżek cen przy okazji wprowadzenia euro. Szef banku centralnego

Vitas Vasiliauskas w rozmowie z reporterem Informacyjnej Agencji Radiowej przyznaje, że wprowadzenie euro to zysk dla kraju, ale też pewne koszty. "Szacujemy, że do 2020 roku wszystkie koszty związane z wprowadzeniem euro wyniosą 600 milionów euro, w tym będzie nasza wpłata na europejski fundusz stabilności" - powiedział Vasiliauskas. "Oczywiście widzimy jednak wiele korzyści z euro" - dodał szef banku centralnego. To " niższe koszty pożyczek dla wszystkich, spodziewamy się też więcej inwestorów w regionie".

Z najnowszego sondażu wynika, że jedynie 53 procent Litwinów pozytywnie ocenia fakt wprowadzenia europejskiej waluty. Eksperci uważają, że jest to skutek między innymi błędów w kampanii informacyjnej. Analityk ekonomiczny Artur Płokszto dodaje w rozmowie IAR, że kurs lita od ponad 10 lat był "sztywno związany" z kursem euro. Dlatego ekspert rozumie obawy tych, którzy z żalem żegnają się z narodową walutą:

"Plusy związania lita z euro już odczuwamy od lat, a z minusami zetkniemy się już od razu, gdy będą próby podnoszenia cen" - przewiduje Artur Płokszto. "Po nowym roku łatwiej będzie tym, którzy mają obroty handlowe ze strefą euro, a trudniej ludziom starszym, którym emerytury szybko nie rosną." - tłumaczy analityk.

>>> Czytaj też: Ostatni dzień lita. Litwa gotowa do przyjęcia euro

Litwa jako ostatnie państwo bałtyckie wprowadza euro. Rok temu zrobiła to Łotwa a cztery lata temu Estonia.Oficjalny kurs, ustalony w połowie roku przez radę Unii Europejskiej, wynosi 3,45 lita za jedno euro. Od sierpnia wszystkie ceny w sklepach są już podawane w dwóch walutach.

Zgodnie z przyjętą zasadą, monety euro we wszystkich krajach Unii Europejskiej mają wspólny rewers i narodowy awers. Litewska moneta euro ma wybity wizerunek Pogoni - uzbrojonego rycerza na koniu, który jest godłem kraju. Tutejsza mennica przygotowuje 370 milionów sztuk monet.