Duży skok, jaki zrobiliśmy dzięki wejściu na wspólny rynek europejski, raczej wyczerpał już swój potencjał.

Stany Zjednoczone są największą gospodarką świata pod względem wielkości Produktu Krajowego Brutto. W rankingu według PKB mierzonego parytetem siły nabywczej, czyli odniesionego do cen w danym kraju, USA także znajdują się na pierwszej pozycji. W tym zestawieniu najpotężniejsze gospodarczo państwo europejskie – Niemcy – znajduje się na piątej pozycji. Polska natomiast zajmuje miejsce dwudzieste pierwsze.

Uwzględniając różnice w liczbie ludności poszczególnych państw, bada się często także wartość PKB per capita, czyli na jednego mieszkańca. Amerykański produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje Stanom Zjednoczonym szóstą pozycję na świecie. Polska natomiast w tym zestawieniu jest czterdziesta ósma.

W 2013 roku PKB per capita osiągnęło poziom 21 214 USD według parytetu siły nabywczej dolara (PPP USD) w Polsce, natomiast w Stanach Zjednoczonych 53 101 USD. W ciągu 19 lat wskaźnik ten wzrósł o 217% w Polsce i o 91% w USA. Z roku na rok PKB w przeliczeniu na mieszkańca rosło przeciętnie o 765 PPP USD w Polsce i 1 334 PPP USD w USA.

Reklama

>>> Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2014

>>> Czytaj też: Chadam: Polska może stać się gazowym hubem w Europie Środkowej i Wschodniej

ikona lupy />
Produkt krajowy brutto w dziesięciu najpotężniejszych gospodarkach świata i w Polsce według parytetu siły nabywczej (PPP) / Inne