Rosyjska waluta umocniła się już następnego dnia po zawarcia umowy. O ile 12 lutego za jedno euro płacono to 75,1 rubla, to dzień później – już tylko 71,98 rubla. A był to tylko początek spadków. 18 lutego na zamknięciu notowań kurs europejskiej waluty do rosyjskiej po raz pierwszy w tym roku spadł poniżej psychologicznego poziomu 70 - wynosił 69,66.

Na umocnienie rubla wpływ miał wzrost notowań ropy naftowej, której cena ustabilizowała się powyżej poziomu 60 dol. za baryłkę (Brent) oraz właśnie porozumienie z Mińska – pisze rosyjski serwis gazeta.ru. Jej zdaniem do wstrzymania trendu, jaki zarysował się w ostatnich dniach, może jednak dojść w związku z ryzykiem wprowadzenia przez Unię Europejską kolejnych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

W piątek na zamknięciu notowań za jedno euro płacono 70,44 rubla, ale w ciągu dnia kurs znajdował się poniżej psychologicznego progu i wynosił 69,68 rubla.

Rosyjska waluta umacnia się również wobec amerykańskiej. O ile jeszcze pod koniec stycznia za jednego dolara płacono ponad 70 rubli, to teraz jego kurs spadł do poziomu ok. 62 rubli.

Reklama

- Najbliższy poziom wsparcia dla pary dolar/rubel znajduje się w okolicy 61,7 – mówi cytowany przez serwis analityk firmy BKS Express Iwan Kopijnik. Spadek poniżej tej wartości może z technicznego punktu widzenia otworzyć drogę do dalszego umacniania się rosyjskiej waluty. Kopijnik jako przyczynę umocnienie rubla podaje oprócz notowań ropy Brent właśnie zawarcie porozumienia w Mińsku.

- Ceny ropy ustabilizowały się w okolicy 60 dol. za baryłkę i to stwarza pewną przestrzeń do tego, by rubel mógł się wrócić do swojej godziwej wartości, która z pewnością znajduje się wyżej – uważa z kolei Jarosław Lisowolik, główny ekonomista Deutsche Bank w Rosji.

ikona lupy />
Kurs euro do rubla rosyjskiego / Inne