Dla polityki RBNZ oznacza to istotne konsekwencje ze względu na równoczesne problemy na rynku mieszkaniowym. W 2015 r. ceny w Auckland wzrosły o 16% pomimo próby interwencji ze strony RBNZ przy pomocy narzędzi „makroostrożnościowych”. Ryzyko kolejnych interwencji RBNZ, a nawet cięcia stóp, rośnie bez względu na sytuację na rynku mieszkaniowym.

Dziś turecki bank centralny najprawdopodobniej dokona cięcia stóp (depozytowej, repo, kredytowej) w wyniku nacisków politycznych ze strony rządu. Lira ostatnio traciła na wartości i spadek ten łatwo może przeistoczyć się w spiralę śmierci, jeżeli bank centralny dokona większych cięć, niż przewidywano, a dzisiejsze wystąpienie prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, okaże się szczególnie agresywne.

Dziś Grecja złożyła swoją propozycję rozstrzygnięcia kwestii zadłużenia względem UE. Teoretycznie oznacza to ryzyko związane z najnowszymi doniesieniami, jednak podejrzewam, że w tym momencie może nas ono już nie dotyczyć.

Wydarzeniem dnia będzie wystąpienie Yellen. W odniesieniu do ewentualnej niespodzianki związanej z agresywną retoryką, poprzeczka oczekiwań wydaje się wyjątkowo nisko zawieszona, biorąc pod uwagę protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku i spokojne podejście rynku do ryzyka podwyżki stóp przez Fed jeszcze przed publikacją tego protokołu.

Reklama

Trwa również fascynująca debata na temat możliwego wykorzystania przez Fed mechanizmu nocnych transakcji warunkowej sprzedaży (overnight reverse repo) jako skuteczniejszej metody kontrolowania poziomu krótkoterminowych stóp, niż za pomocą samej stopy funduszy Fed, która jest oferowana wyłącznie dużym bankom.

Ze względu na techniczny charakter tego zagadnienia jest mało prawdopodobne, by Yellen poruszyła tę kwestię w Kongresie. Prezes często zaznaczała jednak, że lubi trzymać wszystkie asy w rękawie i poza przewidywanym omówieniem szerokiej gamy bieżących zagrożeń dla amerykańskiej gospodarki nie będzie skłonna wykluczać możliwości odejścia od polityki akomodacji wcześniej, niż przewidywano.

Bardzo mocne raporty w sprawie zatrudnienia (dwa z trzech raportów od lutego do kwietnia) mogłyby przyczynić się do podwyżki stóp już w czerwcu - a podwyżka w tym terminie jeszcze nie została uwzględniona w wycenach.

Poza wystąpieniem w Kongresie uwaga również na wiele innych istotnych wydarzeń w dzisiejszym dniu.

NZD w nocy ponownie znalazł się w defensywie względem USD i AUD po słabym wyniku badania oczekiwań inflacyjnych w I kwartale RBNZ. W tym momencie wszystko zależy od wystąpienia Yellen i od tego, czy będzie to impuls do umocnienia USD. Byki dolarowe w ciągu ostatnich kilku tygodni znajdowały się w impasie. Kluczowym poziomem w tej parze jest obszar 0,7450, który w okresie wzrostów stanowił strefę mocnego oporu. Pod względem strukturalnym, ostateczny opór w tej parze znajduje się na poziomie 0,7600/50.

Podsumowanie w koszyku G-10

USD: dzisiejsze wystąpienie Yellen oznacza ryzyko dwukierunkowe. Większą niespodzianką byłaby bardziej agresywna (a nie łagodniejsza) retoryka, ponieważ Yellen nie chce wysyłać zdecydowanych sygnałów w żadnym kierunku, a oczekiwania rynku i tak są już dość umiarkowane. Głównym przekazem będzie najprawdopodobniej tradycyjnie poruszana kwestia pozostawienia sobie wszystkich opcji do dyspozycji.

EUR: waluta nie podejmuje walki pomimo stosunkowo mało emocjonującego rozstrzygnięcia sytuacji w Grecji. Moim zdaniem oznacza to, że czeka nas ponowna bessa i możliwy ruch do poziomu 1,10 w nadchodzących dniach, o ile dzisiejsze wystąpienie Yellen zapewni wsparcie dla dolara.

JPY: jen nadal nie ujawnia wszystkich kart; nie ma żadnych sygnałów technicznych wskazujących na ruch w którymkolwiek kierunku. Czekamy na reakcję w parze USD/JPY na dzisiejsze wystąpienie Yellen, która pozwoli na ocenę relatywną moc japońskiej waluty. 119,42 to poziom taktycznego oporu, a zamknięcie powyżej poziomu 120,00 sprawi, że byki będą marzyć o teście nowych maksimów. W każdym wypadku mamy do dyspozycji znaczny obszar przedziału pomiędzy poziomem 115,57 a 121,85.

GBP: funt jest bardzo mocny. Jego aprecjacja jest zaskakująca nawet w odniesieniu do dolara amerykańskiego. Kolejnym poziomem jest 1,5500 /50, jednak trudno zakładać istotne przedłużenie umocnienia GBP, o ile wystąpienie Yellen nie okaże się zaskakująco łagodne. Uwaga na dzisiejsze wystąpienie Carneya i spółki.

CHF: frank pozostaje słaby w porównaniu ze słabym euro. Na horyzoncie nie widać żadnego katalizatora dla nabywania CHF, o ile nie wystąpi ryzyko związane z najnowszymi doniesieniami lub o ile apetyt na ryzyko nie osłabnie. W przypadku, gdyby para USD/CHF zdołała dotrzeć do poziomu 0,9500/50, być może w nadchodzących tygodniach mógłby nastąpić szybki rajd do poziomu parytetu.

AUD: w parze AUD/USD niewielkie wsparcie znajduje się na poziomie 0,7750; wszyscy czekamy na wystąpienie Yellen. Mocny spadek poniżej tego poziomu oznaczałby ożywienie impetu spadkowego i możliwość osiągnięcia nowych minimów cyklu poniżej poziomu 0,7625.

CAD: waluta traci na wartości ze względu na spadek cen ropy i ostatnie nienajlepsze dane z Kanady. Wczoraj potwierdził się poziom wsparcia w parze USD/CAD (1,2550) w związku z doniesieniami o możliwym szczycie Opec; uwaga na maksimum cyklu na poziomie 1,2800 i wyżej, na okolice krytycznego poziomu 1,3000.

NZD: waluta straciła na wartości po publikacji badania oczekiwań inflacyjnych. Ciekawe, czy w nadchodzących dniach uzyskamy potwierdzenie dna w parze AUD/NZD. Uwaga na wystąpienie prezesa RBNZ, Graeme'a Wheelera dzisiejszej nocy.

SEK: para EUR/SEK tkwi w przedziale na poziomie odnotowanym po raz pierwszy jeszcze w połowie grudnia. Zamknięcie na poziomie 9,60+ jest konieczne do zwiększenia zainteresowania wzrostem, natomiast zamknięcie poniżej poziomu 9,48/9,50 oznacza test okolic poziomu 9,30. Osobiście wolałbym relatywne umocnienie względem NOK w przypadku utrzymujących się niskich cen ropy.

NOK: po wczorajszym spadku cen ropy wzrost w parze EUR/NOK przyspieszył. Czekam na test co najmniej poziomu 8,75, a może nawet poziomu 8,83 czy wręcz 9,00, jeżeli deprecjacja NOK się przedłuży.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia: wyniki badania oczekiwań inflacyjnych w I kw. RBNZ – dwuletnia stopa inflacji wyniosła 1,8% w porównaniu z odnotowanym w IV kw. poziomem 2,06%
• Japonia: wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w lutym wyniósł 46,5 w porównaniu z przewidywanym 47,0 i odnotowanym w styczniu 46,3

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Wielka Brytania: wystąpienie Carneya z Bank of England i innych członków Komitetu Polityki Pieniężnej przed komisją parlamentarną (10:00)
• Strefa euro: odczyt CPI w styczniu (10:00)
• Turcja: decyzja banku centralnego w sprawie stóp (12:00)
• Węgry: decyzja banku centralnego w sprawie stóp (13:00)
• Strefa euro: wystąpienie prezesa Draghiego z EBC (14:00)
• Stany Zjednoczone: indeks cen domów S&P CaseShiller (14:00)
• Stany Zjednoczone: wstępny wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit US Services PMI) w lutym (14:45)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie prezes Yellen z Fed w Senacie w sprawie stanu gospodarki amerykańskiej i polityki pieniężnej Fed (15:00)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik zaufania konsumentów w lutym (15:00)
• Stany Zjednoczone: indeks sektora wytwórczego Rezerwy Federalnej z Richmond w lutym (15:00)
• Kanada: wystąpienie prezesa Poloza z Bank of Canada (19:00)
• Nowa Zelandia: wystąpienie prezesa Wheelera z RBNZ (23:40)
• Australia: wskaźnik cen i płac (Wage Price Index) w IV kw. (00:30)
• Chiny: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (HSBC Manufacturing PMI) w lutym (01:45)