"Zgodnie z treścią listu intencyjnego, strony wyraziły wolę podjęcia prac zmierzających do określenia aktywów KWK Brzeszcze, których potencjalnym nabyciem byłby zainteresowany Tauron, a następnie do ewentualnego dokonania czynności faktycznych i prawnych, których celem byłoby przygotowanie i przeprowadzenie transakcji nabycia aktywów" - czytamy w komunikacie.

Tauron podkreślił, że jest zainteresowany nabyciem tylko tych aktywów, na bazie których możliwe będzie zbudowanie nowego zakładu górniczego zdolnego do prowadzenia rentownej i efektywnej działalności gospodarczej w zakresie wydobywania węgla kamiennego i metanu ze złóż.

"Ostateczna decyzja dotycząca nabycia aktywów przez Tauron oraz warunków ewentualnej transakcji w tym przedmiocie zostanie poprzedzona przeprowadzeniem przez Tauron szczegółowego badania aktywów KWK Brzeszcze w zakresie prawnym, finansowym, podatkowym, księgowym, technicznym, środowiskowym oraz geologicznym. Warunkiem koniecznym dla nabycia przez Tauron aktywów jest zrestrukturyzowanie kopalni KWK Brzeszcze w ramach SRK" - podano także.

Strony zadeklarowały również podjęcie współpracy w kwestiach funkcjonowania KWK Brzeszcze w okresie przejściowym.

Reklama

Na początku maja br. Kompania Węglowa (KW) podpisała umowę nieodpłatnego zbycia kopalni Brzeszcze do SRK. Jest to druga kopalnia przekazana przez KW do SRK, po kopalni Makoszowy.

Tauron wyraził zainteresowanie nabyciem kopalni Brzeszcze w połowie stycznia - pod warunkiem, że w kopalni będzie możliwe efektywne ekonomicznie wydobycie węgla. W marcu doradcy zarekomendowali nabycie aktywów kopalni poprzez przejęcie ich od SRK. Spółka poszukuje współinwestora finansowego do tego przedsięwzięcia.

Do końca września br. z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej ma powstać tzw. Nowa Kompania Węglowa, jako spółka Węglokoksu. Jej powstanie poprzedzi przekazanie nierentownych aktywów obecnej KW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.