Ho Chi Minh City, Wietnam.

Ho Chi Minh City, Wietnam.

źródło: ShutterStock

W ramach umowy mają być zlikwidowane niemal wszystkie bariery celne między partnerami. „Wietnam zlikwiduje 99 procent swoich taryf, z okresami przejściowymi do maksymalnie 10 lat. Unia zrobi to samo w ciągu 7 lat” - powiedziała unijna komisarz. Jak dodała, porozumienie stworzy nowe możliwości dostępu do rynków w zakresie usług i inwestycji. „Rynek wietnamski zostanie otwarty dla operatorów w kluczowych sektorach: usług finansowych, telekomunikacyjnych, transportowych czy pocztowych” - podkreśliła. Unijne firmy dzięki umowie będą mogły także brać udział w przetargach na rządowe kontrakty w Wietnamie. Porozumienie przewiduje też m.in. zobowiązania dotyczące praw człowieka i praw pracowników.

Teraz obie strony mają ukończyć prace nad tekstami prawnymi. Ma to się zakończyć jesienią. Następnie dokumenty zostaną przetłumaczone. Będą musiały być zaakceptowane przez państwa członkowskie i Parlament Europejski. Według Komisji, porozumienie mogłoby wejść w życie na przełomie lat 2017/2018. Jeśli do tego dojdzie, będzie to druga taka umowa z krajem należącym do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Pierwszą podpisano z Singapurem.

Odnosząc się do innych negocjacji prowadzonych obecnie przez Komisję Europejska z krajami trzecimi, komisarz Malmstroem poinformowała, że we wrześniu spotka się z amerykańskim przedstawicielem ds. handlu Michaelem Fromanem, by przygotować kolejną rundę rozmów o unijno-amerykańskiej umowie o wolnym handlu. Ma się ona odbyć w październiku. Wtedy też miałyby zostać odmrożone negocjacje nad rozdziałem dotyczącym kwestii rozstrzygania sporów między państwem a inwestorem, która dotychczas budziła dużo kontrowersji. Celem obu stron - dodała komisarz - jest zakończenie negocjacji w przyszłym roku. By było to możliwe, należy przyspieszyć rozmowy we wszystkich obszarach porozumienia. W pierwszej połowie września spotkają się także szefowie grup negocjatorów z Unii i Indii, by spróbować przełamać dotychczasowy impas w rozmowach handlowych.

Jeśli chodzi o negocjacje o strefie wolnego handlu z Japonią, komisarz powiedziała, że rozmowy są kontynuowane, ale trudno powiedzieć, czy uda się osiągnąć ramowe porozumienie w tej sprawie do końca tego roku.