Obowiązkiem polskich władz jest walka o polski węgiel - powiedział Andrzej Duda w Jastrzębiu-Zdroju. Prezydent dodał, że to nasz podstawowy surowiec energetyczny, którego wystarczy na najbliższe 200 lat.

Zapewnia nam dużą część naszej suwerenności energetycznej - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył ponadto, że Polska musi unowocześniać swoją energetykę. Korzystać ze zdobyczy, które dają polskie uczelnie, z polskich wynalazków oraz nowoczesnych technologii.

"W przestrzeni międzynarodowej musimy twardo walczyć o to, co nasze" - podkreślił prezydent.

Związki nie niszczą Polski

Prezydent Andrzej Duda stanął w obronie związków zawodowych i dobrego imienia związkowców. Podczas uroczystości rocznicowych przed kopalnią Borynia - Zofiówka - Jastrzębie w Jastrzębiu Zdroju podkreślił, że związki istnieją po to, aby bronić praw pracowniczych, miejsc pracy oraz tego, co polskie.

"Nigdy nie zgodzę się z tymi, którzy mówią, że związki zawodowe niszczą Polskę i gospodarkę" - podkreślił. Dodał, że związki zrzeszają setki tysięcy zwykłych, polskich pracowników.

Prezydent podkreślił też, że związki zawodowe mają być partnerem władzy. Trzeba zatem ich wysłuchać, rozmawiać z nimi, negocjować i szukać rozwiązań.

Wspominając wydarzenia sprzed 35 lat, Andrzej Duda powiedział, że nie byłoby zwycięskiego Sierpnia 80 roku, gdyby Wybrzeże nie zostało wsparte przez Śląsk. Oddał hołd wszystkim górnikom, którzy wtedy uczestniczyli w strajku, poprzedzającym podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego.

>>> Czytaj też: Pociąg do prędkości. Czy polscy producenci dogonią Pendolino?