Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny państwowy bank w Polsce. Jednym z jego głównych zadań jest wspieranie gospodarki, więc BGK często angażuje się w duże projekty. Administruje też funduszami celowymi, jak na przykład Funduszem Poręczeń Unijnych. W uzasadnieniu wniosku minister finansów argumentował, że charakter prowadzonych przez bank operacji wymaga, by baza kapitałowa banku posiadała "bufor bezpieczeństwa".

MF podkreśla, że bank ma ograniczone możliwości zwiększania funduszy własnych np. przez emisję akcji, co stawia go w gorszej sytuacji od konkurencji. Zasilenie funduszu statutowego kwotą 100 mln zł ma - według MF - przyczynić się do bezpiecznego funkcjonowania i utrzymania wiarygodności BGK na rynku finansowym.

MF uważa, że wnioskowana kwota jest niezbędna do wzrostu portfela kredytów, spełnienia wymogów kapitałowych, pokrycia kosztów rozwoju oraz wzmocnienia pozycji banku na rynku finansowym.

W uzasadnieniu do wniosku MF czytamy poza tym, że wzmocnienie pozycji kapitałowej BGK "umożliwi realizację programów i zadań zleconych przez rząd, bez narażania banku na ryzyko utraty bezpieczeństwa kapitałowego".

Reklama

AL, PAP