JAB Holding Company chce rządzić rynkiem kawy. Inwestycyjna firma, która zarządza między innymi miliardowym majątkiem austriackiej rodziny Reimannów, zrobiła właśnie w tym kierunku kolejny krok.

JAB dokonał właśnie nabycia za 14 mld dol. Keurig Green Mountain Inc. Jest to największa transakcja w historii rynku kawy.

Mający siedzibę w Luksemburgu JAB wydał na przejęcia amerykańskich i europejskich firm z branży w ciągu ostatnich 4 lat ponad 30 mld dol. Jest dzięki temu największym konkurentem światowego lidera rynku, czyli Nestle SA.

Twórcami ambitnej strategii firmy są Peter Harf, Bart Becht i Olivier Godet. Inwestują oni 16-mld fortunę rodziny Reimannów w bardzo różnorodne aktywa: począwszy od producenta zapachów Coty Inc., a skończywszy na producencie prezerwatyw Durex - Reckitt Benckiser Group Plc. JAB jest także zamieszany w przejęcie kilku mniejszych marek od Procter & Gamble oraz wielką transakcję zakupu SAB Millera przez Anheuser-Busch InBev.

Prowadzony przez trio menedżerów z bogatymi doświadczeniami w branży żywności i napojów podmiot dokonał zakupów aktywów takich firm jak D.E Master Blenders 1753 NV, Mondelez International Inc.’s oraz Peet’s Coffee & Tea.

- To część o wiele szerszej strategii. JAB chce być „Budweiserem” rynku kawy – mówi Pablo Zuanic, analityk Susquehanna Financial Group. – JAB stara się konsolidować branżę tak samo jak producent piwa Anheuser-Busch InBev – dodaje.

Chociaż JAB kontroluje wiele znaczących firm, nie jest powszechnie znany. Podobnie cicho jest o rodzeństwie Reimannów (Renate Reimann-Haas, 64 lata; Wolfgang Reimann, 63; Stefan Reimann-Andersen, 52; and Matthias Reimann-Andersen, 50). Rodzina dała się w przeszłości zapamiętać z tego, że szukając bardziej przyjaznego środowiska podatkowego menedżer Peter Harf przeniósł biura należące do niej z Niemiec do Austrii (Wiednia).

>>> Czytaj też: Piwne trzęsienie ziemi. Największe przejęcie w historii branży coraz bliżej

Wojna o rynek kawy

Według firmy analitycznej Euromonitor rynek kawy zyskuje rocznie na wartości ok. 5 proc.

Mocno rozpychający się na rynku JAB ma wsparcie możnych sponsorów. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim klientów firmy doradczej i inwestycyjnej BDT Capital Partners, której prezesem jest Byron Trott, w tym przede wszystkim kolumbijskiego miliardera Alejandro Santo Domingo.

Rywalizacja JAB Holding Company z Nestle rozpoczęła się na dobre w 2012 roku wraz z przejęciem przez pierwszą z tych firm części udziałów w holenderskiej firmie D.E Master Blenders 1753. Rok później „trio” zakupiło resztę jej udziałów. JAB poszedł za ciosem, kupując później jeszcze „kawową” część koncernu Mondelēz International zajmującego się wytwarzaniem produktów żywnościowych i napojów (u nas znanego m. in. z produktów marki Prince Polo) .

JAB posiada także sieć „coffee shopów” w USA, włączając w to Peet’s, Caribou Coffee Inc., oraz Einstein Noah Restaurant Group Inc. Celem firmy jest stworzenie „imperium kawy”. Jej jedynym problemem jest w tej chwili słaba pozycja w najszybciej rosnącym jednoporcjowym segmencie rynku (tzn. ekspresów produkujących na raz jedną porcję kawy).

>>> Polecamy: Rekordowy apetyt firm na fuzje i przejęcia. Europa daleko w tyle